İnsan kaynakları yönetimi fonksiyonlarının işyerinde toplumsal cinsiyet eşitliği uygulamaları ile uyumlu hale getirilmesi: Türkiye'deki WEPs imzalayıcıları üzerine bir çalışma
Harmonization of gender equality practice processes in the workplace with human resources functions: A study on signatories of WEPs
  1. Tez No: 923055
  2. Yazar: TUĞÇE ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ECE KUZULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Kadınlar, hayatın her alanında olduğu gibi, iş yaşamında da kültürel nedenler ve toplumsal önyargılar nedeniyle ayrımcılığa uğramaktadır. Kadınların uğradıkları ayrımcılıkların önüne geçmek için ulusal ve uluslararası çeşitli inisiyatifler alınmaktadır. Kadını Güçlendirme Prensipleri (Woman Empowerment Principles- WEPs) de bu inisiyatiflerden biridir. Bu çalışmanın amacı insan kaynakları yönetimi fonksiyonları ile işyerinde toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlayacak uygulamaların ilişkisini ortaya koymaktır. Bu ilişkiyi işyerinde toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak amacıyla, Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi (UN Women) ile Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (UN Global Compact)'nin ortak çalışmalarıyla oluşturulan Kadını Güçlendirme Prensipleri (WEPs) aracılığıyla ortaya koymak hedeflenmiştir. Günümüzde birçok toplum için sorun olmaya devam eden cinsiyet eşitsizliğinin çalışma hayatına nasıl yansıdığına odaklanılmıştır. Bu eşitsizlik sürecine dair çözüm olmak için üretilen inisiyatifin uygulamaya döküldüğünde özel sektörde çalışan kadın insan kaynakları profesyonellerince nasıl algılandığına yönelik bir araştırma yapmak amaçlanmıştır. Çalışmada ilk olarak işyerinde toplumsal cinsiyet eşitliği açıklanmış, kadınların işyerinde ve kariyerlerinde yaşadıkları sorunlara detaylı bir şekilde değinilmiştir. Araştırmanın keşfedici niteliğinin bulunması sebebiyle nitel yöntem tercih edilmiştir. Kadını Güçlendirme Prensipleri imzacısı olan farklı sektörlerde yer alan 10 işletme bu araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Örneklemdeki işletmelerde çalışan 10 kadın insan kaynakları profesyoneli ile yarı yapılandırılmış mülakat tekniği ile görüşülmüş, bunun yanında her işletmenin web sitesinde bulunan raporlar da araştırmanın ikincil kaynaklarını oluşturmuştur. İlgili görüşmeler deşifre edilmiş ve elde edilen veriler MAXQDA Analitic Pro 2020 veri analiz programı ile analiz edilmek üzere hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Women, just like in every aspect of life, also face discrimination in the workplace due to cultural reasons and societal biases. Various national and international initiatives are taken to prevent the discrimination women face. The Woman Empowerment Principles (WEPs) is one of these initiatives. The purpose of this study was conduct the research the relationship between human resource management functions and practices that promote gender equality in the workplace. The study specifically aimed to explore this relationship through the Women's Empowerment Principles (WEPs), which were brought together jointly by the United Nations Women and the United Nations Global Compact, as a means to promote gender equality in the workplace. The study aims to examine how gender inequality, which continues to be a significant problem in many societies, manifested itself in the workplace and how initiatives addressing this issue were perceived by female human resources professionals in the private sector. The study provided a detailed overview of gender equality in the workplace and the challenges faced by women in their careers. Considering the exploratory nature of the study, a qualitative approach was adopted. Ten companies from various sectors, that were signatories to the WEPs, were selected as the sample for the study. Semi-structured interviews were conducted with ten female human resource professionals from these businesses. Reports available on their websites were used as secondary sources. The data collected from the interviews were transcribed and analysed using the MAXQDA Analytic Pro 2020 software.