Suriyeli mültecilerin Türk işgücü ve ücretler üzerine etkisi
The impact of Syrian refugees on Turkish labour force and wages
- Tez No: 923062
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM İNCE YENİLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Suriye'de 2011 senesinde oluşan iç savaşın getirisi olarak günümüzde sayıları yaklaşık olarak 4 milyona ulaşan Suriyeli mültecilerin Türk ekonomik değişkenlerine etkisini inceleyen çeşitli çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışmada ise göç sonrası en belirgin etkinin gözlemlenebileceği emek piyasası incelemektedir. Çalışmada öncelikle Türk emek piyasasının yapısal özellikleri irdelenmiş sonrasında emek piyasasına dahil olan bu mülteci kitlenin özellikle yoğunluklarının yüksek olduğu bölgelerde hem ekonomik hem de toplumsal açıdan risk teşkil ettiği sonucuna varılmıştır. Bu incelemeler neticesinde, Suriyeli mültecilerin Türk emek piyasasının yapısına olumsuz etki doğurduğu, işsizlik ve kayıt dışı istihdam oranında yükselişe neden olurken, yerli işgücü ile rekabete de girerek ücretleri aşağı çektiği sonucuna
Özet (Çeviri)
There are various studies examining the effect of Syrian refugees, who have reached approximately 4 million today as a result of the civil war in Syria in 2011, to the Turkish economic variables. In this thesis, the labor market, where a significant impact of these expenditures can be observed after migration, is examined. In the study, firstly the structural features of the Turkish labor market were examined, and then the formations that pose both economic and social risks, where the distribution of this folic mass included in the labor market is particularly high, were identified. As a result of this study, it has been concluded that Syrian refugees have a negative impact on the situation of the Turkish labor market, causing an increase in the rate and unregistered employment rate, and to reduce the salaries by entering into compression with local registration.