Meme MRG'de saptanan kitlesel olmayan kontrastlanmalarda T2 ağırlıklı görüntülerin doğru tanıya katkısı
The contribution of T2-weighted imaging in achieving accurate diagnosis in non-mass enhancement detected on breast mri
  1. Tez No: 923107
  2. Yazar: ECEM KORKUTER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN SEHER ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş ve amaç: Meme kanseri, dünya genelinde kadınlarda en sık teşhis edilen kanser türüdür ve yüksek ölüm oranlarına sahiptir. Meme kanseri tanısında kontrastlı manyetik rezonans görüntüleme (MRG) yüksek duyarlılığa sahip olsa da düşük özgüllüğü nedeniyle yanlış pozitif sonuçlara yol açmakta ve sınırlamalar oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı, meme MRG'de saptanan, kitlesel olmayan kontrastlanma (KOK) şeklinde prezente olan meme lezyonlarının benign ve malign ayrımında T2 ağırlıklı görüntülemenin tanısal katkısını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2018-Ağustos 2023 tarihleri arasında hastanemiz radyoloji kliniğinde çekilen meme MRG'ler retrospektif olarak tarandı, 97 hasta çalışmaya dahil edildi. PACS sistemi üzerinden görüntüler incelenerek, lezyonların kontrastlanma paterni ve dağılımı ile T2 ağırlıklı görüntülerde sinyal intensitesi kaydedildi ve SNR değerleri hesaplandı. Veriler SPSS (IBM SPSS Statistics 27) istatistik programı ile analiz edildi. Bulgular: Kitlesel olmayan kontrastlanmaların 7'si (%7,2) fokal, 33'ü (%34) lineer, 55'i (%56,7) segmental ve 2'si (%2,1) bölgesel dağılım göstermiştir. Segmental dağılım gösteren KOK'ların %47,3'ü malign olup malign lezyonlarda segmental heterojen kontrastlanmanın (%41,4), benign lezyonlarda ise lineer homojen kontrastlanmanın (%39,7) daha yaygın olduğu tespit edilmiştir. Malign/benign durumu ile kontrastlanma durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki tespit edilmiştir. T2 ağırlıklı (T2A) görüntülerde sinyal intensite ölçümlerine göre yapılan analizlerde, KOK'ların sinyal intensitesi meme parankim sinyal intensitelerinden anlamlı derecede yüksek olduğu saptanmıştır. Sonuç: Çalışmamız, meme MRG'de T2 ağırlıklı görüntülemenin, malign KOK'ların malign kitlelerden farklı özellikler taşıdığını ve daha yüksek T2 sinyaline sahip olduğunu ortaya koymuştur. Bu bulgu, T2A sekanslarının tanısal doğruluğa katkıda bulunabileceğini ve MRG'nin özgüllüğünü artırma potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir. KOK'larda T2A sekansların kullanımı, tanısal güveni artırarak gereksiz biyopsilerin önüne geçebilir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Breast cancer is the most frequently diagnosed cancer type among women worldwide and is associated with high mortality rates. Although contrast-enhanced Magnetic Resonance Imaging (MRI) has high sensitivity in the diagnosis of breast cancer, its low specificity can lead to false-positive results and certain limitations. This study aims to evaluate the diagnostic contribution of T2-weighted imaging in distinguishing benign from malignant breast lesions presenting as non-mass enhancement (NME) on breast MRI. The evaluation is based on lesion characteristics and signal intensities following the BI-RADS Atlas 5th Edition criteria. Materials and Methods: Breast MRIs performed in our hospital's radiology clinic between January 2018 and August 2023 were retrospectively reviewed, and 97 patients were included in the study. Images were examined via the PACS system, and the contrast enhancement pattern and distribution of the lesions, as well as signal intensity on T2-weighted images, were recorded. Signal-to-noise ratio (SNR) values were calculated. The data were analyzed using the SPSS statistical software (IBM SPSS Statistics 27). Findings: In terms of lesion distribution, 7 lesions (7.2%) were focal, 33 (34%) were linear, 55 (56.7%) were segmental, and 2 (2.1%) were regional. Among the segmental lesions, 47.3% were malignant. It was observed that segmental heterogeneous enhancement was more prevalent in malignant lesions (41.4%), whereas linear homogeneous enhancement was more common in benign lesions (39.7%). A statistically significant relationship was identified between malignancy/benignity status and enhancement patterns. Analysis of signal intensity measurements on T2-weighted (T2W) images revealed that the signal intensity of non-mass enhancement lesions was significantly higher than that of breast parenchyma. Conclusion: Our study has demonstrated that T2-weighted imaging in breast MRI reveals that malignant NME exhibit distinct characteristics compared to malignant masses and show higher T2 signal intensity. This finding suggests that T2-weighted sequences can contribute to diagnostic accuracy and have the potential to enhance the specificity of MRI. The use of T2-weighted sequences in NME may improve diagnostic confidence and help reduce unnecessary biopsies.