Otizm spektrum bozukluğunda tekrarlayıcı davranışların zonulin, okludin ve vitamin D düzeyleri ile ilişkisi
The relationship of repetitive behaviors in autism spectrum disorder with zonulin, occludin and vitamin D levels
- Tez No: 923180
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ABANOZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Otizm spektrum bozukluğu (OSB) erken çocukluk çağında başlayan, sosyal iletişim ve etkileşimdeki eksiklikler ve sınırlı ve tekrarlayan davranış ve ilgi kalıpları ile karakterize yaşam boyu süren nörogelişimsel bir bozukluktur. OSB'de görülen tekrarlayıcı davranışların yaşam kalitesini düşürdüğü bilinmektedir bununla birlikte tekrarlayıcı hareketlerin kesin etiyolojisi henüz aydınlatılamamıştır. Önceki çalışmalarda bağırsak ve kan-beyin bariyeri geçirgenliği ile tekrarlayıcı hareketler arasında bir ilişki olabileceği vurgulanmıştır. Alan yazında OSB'deki tekrarlayıcı davranışların zonulin, okludin, vitamin D düzeyi ile ilişkisi ile ilgili bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu nedenle bu çalışmada tekrarlayıcı davranışların altında yatan olası mekanizmaları anlamak amacıyla bağırsak ve kan-beyin bariyeri geçirgenliğini etkilediği bilinen zonulin, okludin sıkı bağlantı proteinlerinin ve vitamin D düzeyinin tekrarlayıcı davranışlarla ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu araştırma Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nda Şubat 2024 ile Aralık 2024 tarihleri arasında yürütülmüştür. Hasta grubunu Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniğine başvuran, OSB tanısı konulan ve çalışmaya alınma kriterlerini sağlayan 3-6 yaş aralığındaki 44 çocuk olgu oluşturmuştur. Kontrol grubu ise Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde çalışan hastane personelinin çocukları arasından çalışmaya alınma kriterlerine uygun hasta grubu ile benzer yaş ve cinsiyette 44 çocuk seçilmiştir. Çalışma için gerekli veriler veri toplama araçları kullanılarak elde edilmiştir. Serum zonulin ve okludin düzeyleri OSB grubunda kontrol grubuna kıyasla anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Serum vitamin D düzeyleri ise OSB grubunda kontrol grubuna kıyasla anlamlı olarak daha düşük bulunmuştur. Bu molekül düzeyleri arasındaki korelasyon incelendiğinde serum zonulin ve okludin düzeyleri arasında pozitif yönde bir korelasyon olduğu görülmüştür. Öte yandan serum vitamin D düzeyinin serum zonulin ve okludin düzeyi ile negatif yönde korele olduğu saptanmıştır. Sonuçlar serum zonulin, okludin ve vitamin D düzeyleri ile otizm şiddeti ve tekrarlayıcı hareketler ile anlamlı olarak ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Buna göre ÇODÖ ve Tekrarlayıcı Davranışlar Ölçeği puanlarının serum zonulin ve okludin düzeyleri ile pozitif yönde anlamlı korelasyon gösterdiği serum vitamin D düzeyi ile negatif yönde anlamlı korelasyon gösterdiği bulunmuştur. Bu çalışma OSB'deki tekrarlayıcı davranışların zonulin, okludin, vitamin D düzeyi ile ilişkisini araştıran ilk çalışmadır. Sonuçlarımız bağırsak ve kan-beyin bariyeri geçirgenliğini etkilediği bilinen zonulin ve okludin sıkı bağlantı proteinleri ve vitamin D düzeyi ile otizm şiddeti ve OSB'deki tekrarlayıcı davranışlar arasında anlamlı ilişkilerin olduğunu göstermektedir. Çalışmamızdan elde edilen bulgular OSB kliniğinde görülen tekrarlayıcı hareketler ile zonulin, okludin ve vitamin D düzeyleri ile ilişkisinin anlaşılmasına katkı sağlarken bu alana yeni bir bakış açısı kazandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Autism spectrum disorder (ASD) is a lifelong neurodevelopmental disorder that begins in early childhood and is characterized by deficits in social communication and interaction, as well as restricted and repetitive patterns of behavior and interests. It is known that repetitive behaviors observed in ASD reduce the quality of life; however, the exact etiology of these repetitive movements has not yet been elucidated. Previous studies have suggested a potential relationship between gut and blood-brain barrier permeability and repetitive behaviors. In the literature, no study has been found investigating the relationship between repetitive behaviors in ASD and zonulin, occludin, and vitamin D levels. Therefore, this study aimed to examine the relationship between repetitive behaviors and the levels of zonulin and occludin, which are known to affect gut and blood-brain barrier permeability, as well as vitamin D levels, in order to better understand the possible underlying mechanisms of repetitiv This study was conducted at the Department of Child and Adolescent Psychiatry, Sivas Cumhuriyet University Faculty of Medicine Hospital, between February 2024 and December 2024. The patient group consisted of 44 children aged 3-6 years who were diagnosed with ASD and met the inclusion criteria, recruited from the Child and Adolescent Psychiatry Outpatient Clinic at Sivas Cumhuriyet University Faculty of Medicine Hospital. The control group included 44 age- and gender-matched children selected from the children of hospital staff at Sivas Cumhuriyet University Faculty of Medicine Hospital, who met the inclusion criteria. The necessary data for the study were collected using data collection tools. Serum zonulin and occludin levels were found to be significantly higher in the ASD group compared to the control group. In contrast, serum vitamin D levels were significantly lower in the ASD group than in the control group. When examining the correlation between these molecular levels, a positive correlation was observed between serum zonulin and occludin levels. On the other hand, serum vitamin D levels were found to be negatively correlated with serum zonulin and occludin levels. The results indicate a significant relationship between serum zonulin, occludin, and vitamin D levels with autism severity and repetitive behaviors. Accordingly, the Childhood Autism Rating Scale (CARS) and Repetitive Behavior Scale scores showed a significant positive correlation with serum zonulin and occludin levels and a significant negative correlation with serum vitamin D levels. This study is the first to investigate the relationship between repetitive behaviors in ASD and zonulin, occludin, and vitamin D levels. Our findings suggest significant associations between autism severity and repetitive behaviors in ASD with the levels of zonulin and occludin, which are known to affect gut and blood-brain barrier permeability, as well as vitamin D levels. Our findings enhance the understanding of the relationship between repetitive movements observed in the clinical presentation of ASD and the levels of zonulin, occludin, and vitamin D, while also offering a novel perspective in this field.