Örgütlerde sosyal iklimin iş tatmini üzerindeki etkisinin analizi
Analysis of the impact of social climate in organizations on job satisfaction
  1. Tez No: 923203
  2. Yazar: YAKUP İZCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CUMALİ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Günümüzün dinamik ve hızla değişen iş dünyasında, rekabet ortamının giderek artmasıyla birlikte, örgütlerin çalışan memnuniyetini sağlama ve performanslarını artırma çabaları büyük önem kazanmaktadır. Bu bağlamda, iş ortamının ve çalışma koşullarının çalışanların motivasyonu, bağlılığı ve performansı üzerindeki etkisi önemli bir araştırma konusu haline gelmiştir. Çalışanların iş tatmini, onların iş deneyimlerini belirlemede ve örgüt içindeki etkileşimlerini şekillendirmede kritik bir rol oynamaktadır. Bu durumda, sosyal iklim ve iş tatmini kavramları, iş ortamının sosyal boyutunu anlamak ve çalışanların duygusal ve işle ilgili deneyimlerini analiz etmek için önemli bir çerçeve sunmaktadır. Örgütlerde oluşturulan sosyal iklim, çalışanların motivasyonunu, bağlılığını ve performansını etkileyerek iş tatminine doğrudan etki eder. Destekleyici bir sosyal iklim, çalışanların işlerine daha bağlı hissetmelerine ve işlerinde daha yüksek bir performans sergilemelerine olanak sağlarken aksi durumda örgüt adına olumsuz sonuçlarla karşılaşmak mümkün olabilecektir. Bu nedenle, örgütlerin sosyal iklimi yönetme ve geliştirme becerileri, çalışanların iş tatminini artırmak ve dolayısıyla örgüt performansını yükseltmek açısından büyük bir öneme sahiptir. Bu bağlamda çalışma, örgütlerde sosyal iklimin iş tatmini üzerindeki etkisini derinlemesine anlamak ve bu alanda yeni bir bakış açısı sunmak için kapsamlı bir araştırma yapmaktadır. Bu yönüyle çalışmanın sonuçları, iş dünyasında sosyal iklim yönetimi konusunda stratejik kararlar almak için yöneticilere önemli bir rehberlik sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
In today's dynamic and rapidly evolving business environment, the increasing intensity of competition has heightened the importance of organizations' efforts to ensure employee satisfaction and enhance performance. In this context, the impact of work environments and conditions on employees' motivation, commitment, and performance has become a significant area of research. Employee job satisfaction plays a critical role in shaping their work experiences and interactions within the organization. Consequently, the concepts of social climate and job satisfaction offer a valuable framework for understanding the social dimensions of the workplace and analyzing employees' emotional and work-related experiences. The social climate established within organizations directly influences job satisfaction by affecting employees' motivation, commitment, and performance. A supportive social climate fosters stronger employee engagement and higher performance levels, while an unsupportive climate may lead to adverse outcomes for the organization. Therefore, organizations' ability to manage and improve their social climate is crucial for enhancing employee job satisfaction and, consequently, organizational performance. In this context, the study undertakes a comprehensive investigation to elucidate the influence of social climate on job satisfaction within organizations, offering a novel perspective in this domain. The findings of this research are anticipated to serve as a valuable guide for managers in formulating strategic decisions related to the management of social climate in professional settings.