Suriye'de 2011 yılı sonrasında kimyasal silah kullanımının Kimyasal Silahlar Sözleşmesi kapsamında değerlendirilmesi
Assessment of the use of chemical weapons in Syria after 2011 under the Chemical Weapons Convention
  1. Tez No: 923228
  2. Yazar: KÜBRA OKUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 323
Özet
Kimyasal silahlar ve Suriye'deki kimyasal silah kullanımı konularında Türkçe literatürde sınırlı sayıda çalışma bulunması bu alanın yorumlanmasını ve araştırılmasını zorlaştırmaktadır. Dolayısıyla çalışmamızın ana hedefi, Suriye'de 2011 yılı sonrası yaşanan kimyasal silah kullanımı vakalarının Birleşmiş Milletler kararları ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü tarafından hazırlanan raporlar ve kararlar doğrultusunda sistematik ve kronolojik bir yaklaşımla incelenmesidir. Bu gaye ile çalışmamızın birinci bölümünde kimyasal silah kavramı ve böyle silahlara ilişkin uluslararası hukukun kaynakları ele alınmıştır. İkinci bölümde, Suriye'nin Kimyasal Silahlar Sözleşmesi'ne katılım süreci ve Sözleşme kapsamındaki yükümlülüklerine değinilerek Birleşmiş Milletler ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü tarafından Suriye'de yaşanan kimyasal silah kullanımı vakalarına yönelik gerçeklerin tespit edilmesi ve böyle kullanımlardan sorumlu olan faillerin saptanması yönlerinden yürütülen işbirliği faaliyetleri gösterilmeye çalışılmıştır. Çalışmamızın merkezini teşkil eden üçüncü bölümde, Suriye'de 2011 yılı sonrası meydana gelen başta sarin ve klor olmak üzere zehirli kimyasalların silah olarak kullanıldığı vakaların tamamı kronolojik olarak incelenerek özetlenmiş ve vakaların Sözleşme'ye aykırılık boyutları ile uluslararası kamuoyunun bu vakalara tepkileri değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The limited number of studies in the Turkish literature on chemical weapons and their use in Syria makes it difficult to interpret and research this area. Therefore, the main objective of our study is to examine the cases of chemical weapons use in Syria after 2011 with a systematic and chronological approach in accordance with the United Nations resolutions and the reports and resolutions of the Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons. To this end, the first part of our study discusses the concept of chemical weapons and the sources of international law on such weapons. The second part discusses the process of Syria's accession to the Chemical Weapons Convention and its obligations under the Convention, as well as the cooperative activities undertaken by the United Nations and the Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons to establish the facts regarding the use of chemical weapons in Syria and to identify the perpetrators of such use. The third part, which forms the core of our study, examined and summarised all cases in Syria after 2011 in which toxic chemicals, in particular sarin and chlorine, were used as weapons, and attempted to assess the extent to which these incidents violated the Convention and the reactions of international public opinion to these cases.