Teknolojinin kabulü ve kullanımı faktörlerinin sağlıkla ilgili oyunlaştırma uygulamalarını kullanma niyetleri üzerindeki etkisi
The effect of technology acceptance and usage factors on intention to use health-related gamification applications
- Tez No: 923242
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUDE YASEMİN ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, Teknoloji Kabul Modelinin (TKM) sağlıkta oyunlaştırma uygulamalarını kullanma niyeti arasındaki ilişkiyi ve eğer varsa bu ilişkinin yönünü incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, nicel araştırma yöntemi esas alınmış ve tarama araştırması yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Aksaray'da yaşayan bireyler oluştururken, örneklemini sağlıkta oyunlaştırma uygulamalarını kullanan genç ve yetişkin grup oluşturmaktadır. Veriler Aksaray'da yaşayan 484 kişiden yüz yüze olarak toplanmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, Güvenilirlik, Pearson Korelasyon Analizi, Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Doğrulayıcı Faktör Analizi ve Yol (PATH) Analizi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar neticesinde Teknoloji Kabul Modeli ile Sağlıkta Oyunlaştırma Uygulamalarını Kullanma Niyeti üzerinde istatistiksel olarak anlamlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. TKKBT alt faktörlerine ilişkin birinci düzey DFA sonucunda uyum iyiliği istatistiki değerleri incelenmiş ve model ile veri arasında iyi bir uyuma sahip olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Ayrıca Yol Analizi 'ne tabi tutulmuş modelin RMR dışında istenilen değeri yakaladığı, dolayısıyla da modelin iyi uyuma sahip olduğu ve veriler ile uyum sağladığı görülmüştür. Algılanan Eğlence (AE) değişkeninin sağlıkta oyunlaştırma uygulamalarını kullanma niyeti üzerinde en güçlü etkiye sahip değişken olarak tespit edilmiştir. Bu çalışmanın teknoloji çağı olarak adlandırılan günümüzde, sağlık sektörünün dijital ortamlara entegre edilmesi ve sağlıklı bir topluma katkı sağlaması için uygulama geliştiricilere yön göstermek ve alan yazına katkı sağlamak gibi önemli sonuçlar içerdiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to examine the relationship between Technology Acceptance Model (TAM) and intention to use gamification applications in healthcare and the direction of this relationship, if any. For this purpose, quantitative research method was taken as basis and survey research method was used. While the universe of the research consists of individuals living in Aksaray, the sample consists of children, youth and adults who use gamification applications in healthcare. Data were collected face to face from 484 people living in Aksaray. Descriptive statistics, Reliability, Pearson Correlation Analysis, Multiple Linear Regression Analysis and One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Confirmatory Factor Analysis and Path (PATH) Analysis were used in the analysis of the data. As a result of the obtained results, it was concluded that there was a statistically significant relationship between Technology Acceptance Model and Intention to Use Gamification Applications in Healthcare. As a result of the first level CFA regarding TKKBT sub-factors, goodness of fit statistical values were examined and it was found that there was a good fit between the model and the data. In addition, it was observed that the model subjected to Path Analysis achieved the desired value except for RMR, therefore the model has a good fit and is compatible with the data. The Perceived Fun (AE) variable was determined to have the strongest effect on the intention to use gamification applications in healthcare. It is thought that this study contains important results such as guiding application developers and contributing to the literature in order to integrate the healthcare sector into digital environments and contribute to a healthy society in today's technology age.