İnterlökin-17A gen polimorfizmi ve bunun kronik böbrek yetmezliği ile ilişkisinin moleküler olarak incelenmesi
Molecular study of interleukin-17A gene polymorphism and its association with chronic renal failure
- Tez No: 923243
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SEZGİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHANNAD ABDULLAH AL-AZZAWY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu kesitsel hastane tabanlı çalıĢma, Nisan 2023'ten itibaren Tikrit Eğitim Hastanesi'nde yürütülmüĢ ve düzenli hemodiyalize giren hastalar arasında kronik böbrek hastalığı (KBH) patogenezinde interlökin-17A (IL-17A) gen polimorfizmlerinin rolünü araĢtırmayı amaçlamıĢtır. ÇalıĢmaya, nefrologlar tarafından klinik olarak tanı konmuĢ, hemodiyalize giren 100 SDBH hastası ve kontrol grubu olarak 100 sağlıklı kiĢi dâhil edilmiĢtir. ÇalıĢmanın ana sonucu, hemoliz geçiren kiĢilerin IL-17A'nın GG genotipine sahip olma olasılığının çok daha yüksek olmasıdır. ÇalıĢma, bu genotipi C3, C4, NF- κB, COX-2 ve IL-6 gibi bağıĢıklık sistemi belirteçlerinin daha yüksek düzeyleriyle iliĢkilendirmiĢtir. Bu yüksek belirteçler, artan bir enflamatuar yanıtın göstergesi olup, GG genotipinin KBH'nin ilerlemesinde kritik bir rol oynayabileceğini düĢündürmektedir. ÇalıĢmanın bulguları, IL-17A gen polimorfizmlerinin KBH'nin ne kadar Ģiddetli olduğunu ve ne kadar hızlı kötüye gittiğini ortaya koyabileceğini ve bunun da daha hedefe yönelik tedavilere yol açabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This cross-sectional hospital-based study was conducted at Tikrit Teaching Hospital beginning in April 2023 and aimed to investigate the role of interleukin-17A (IL-17A) gene polymorphisms in the pathogenesis of chronic kidney disease (CKD) among patients undergoing regular hemodialysis. The study involved 100 ESRD patients on hemodialysis, clinically diagnosed by nephrologists, and 100 healthy controls. The main result of the study was that people who had hemolysis were much more likely to have the GG genotype of IL-17A. The study linked this genotype to higher levels of immune system markers such as C3, C4, NF-κB, COX-2, and IL-6. These elevated markers indicate a heightened inflammatory response, suggesting that the GG genotype may play a critical role in the progression of CKD. The study's findings show that IL-17A gene polymorphisms might be able to show how severe CKD is and how fast it's getting worse, which could lead to more targeted treatments.