Ölümle sonuçlanmayan ateşli silah yaralanmalarının değerlendirilmesi
Evaluation of firearm injuries without mortality
- Tez No: 923283
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN KARBEYAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Ateşli silah yaralanmaları, sadece güvenlik sorunu değil, aynı zamanda ciddi bir adli tıp ve halk sağlığı problemidir. Her yıl yüzbinlerce insan bu nedenle yaşamını kaybederken, ölümlerin dağılımı toplumsal yapı ve yasal düzenlemelere göre değişiklik göstermektedir. Çalışmamız ile ülkemizin farklı illerinde ve dünya genelinde yapılan çalışmaları karşılaştırarak yaralanma paternlerinde farklılıklar olup olmadığını, farklılıklar varsa nedenlerini araştırmak ve ateşli silah ile oluşan yaralanmalar konusunda farkındalık yaratmak amaçlanmıştır. Bu çalışmada; 01 Ocak 2018-31 Aralık 2022 tarihleri arasında 5 yıllık sürede, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı tarafından ateşli silah yaralanması nedeniyle adli raporları düzenlenmiş olguların; yaş, cinsiyet, ateşli silah cinsi, vücuda isabet eden mermi çekirdeği sayısı, yaralanan vücut bölgeleri, uygulanan tedavi işlemleri (ayaktan medikal tedavi, yatarak medikal tedavi, cerrahi tedavi), yaşamsal tehlike varlığı, yaralanmanın basit tıbbi müdahale ile giderilebilir nitelikte olup olmadığı, yaralanmanın vücutta kemik kırığına neden olup olmadığı ve yaşamsal fonksiyonları etkileme derecesi, yaralanma esnasında alkol düzeyi gibi özellikler açısından retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın kapsadığı dönemde, Anabilim dalımızda ölümle sonuçlanmayan 162 ateşli silah yaralanması olgusu değerlendirildiği saptanmış, 162 olgunun 145'inin erkek (%89,5), 17'sinin kadın (% 10,5) olduğu tespit edilmiştir. Olguların yaş ortalamasının 34,7±1,12 olduğu ve en sık 30-39 yaş aralığında (n=57, % 35,2) olduğu gözlenmiştir. Yaralanan vücut bölgelerine göre değerlendirildiğinde, en sık yaralanan vücut bölgesinin alt ekstremite olduğu (n=101) kaydedilmiştir. Çalışmada elde edilen veriler literatürle uyumlu bulunmuştur. Araştırma bulguları, ateşli silah yaralanmalarının yenilikçi ve doğru kitleyi hedefleyen stratejilerle önlenebilir bir halk sağlığı sorunu olduğunu ortaya koymaktadır. Toplum sağlığı ve güvenliği üzerindeki etkileri göz önüne alındığında, bu tür yaralanmaların önlenmesine yönelik adımların kararlılıkla atılması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Firearm injuries are an important issue in forensic medicine and public health. These injuries often lead to fatalities, but their distribution varies depending on social and legal factors. This study examines firearm injuries that did not result in death. It aims to analyze injury patterns, identify regional and global differences, and investigate the reasons behind these variations. Raising awareness about firearm-related injuries is another key objective. The cases were retrospectively analyzed by the Department of Forensic Medicine at Eskişehir Osmangazi University from January 1, 2018, to December 31, 2022. Variables included age, gender, type of firearm, number of bullets causing injury to the body, injured body regions, and treatment methods (outpatient, inpatient, or surgical). Other factors, such as life-threatening conditions, injury severity, bone fractures, and blood alcohol levels, were also evaluated. A total of 162 cases of firearm injuries without mortality were included. Of these, 145 (89.5%) were male, and 17 (10.5%) were female. The average age was 34.7±1.12 years, and the most affected group was aged 30–39 years (n=57, 35.2%). The lower extremities were the most frequently injured body region (n=101). The findings are consistent with previous studies. The study suggests that firearm injuries are preventable with well-designed strategies. Targeted and innovative preventive measures, supported by evidence-based policies, are crucial to reducing their frequency and mitigating their impact on public health and safety.