Erkek egemen toplumda kadın tır sürücülerinin kurumsal imaja etkisi: Bir lojistik firması örneği
The effect of women truck drivers on the corporate image in male dominated society: Example of a logistics company
- Tez No: 923299
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kurumsal İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Toplumsal cinsiyet rolleri, yaşamın her alanında olduğu gibi meslek seçimlerini de etkilemektedir ve meslekler cinsiyetlere göre ayrılmaktadır. Toplumsal cinsiyet eşitliği gün geçtikçe daha çok önem kazansa ve cinsiyete bağlı kalıp yargılar yavaş yavaş yıkılsa da erkek egemen sektörler varlığını sürdürmekte; lojistik sektörü de bu sektörlerin başında gelmektedir. Günümüzde kadın tır sürücüleri, hâlâ erkek egemen toplum tarafından yadırganmakta olsa da ülkemizde bu mesleği yapan kadın sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bu çalışmada, öncelikle toplumsal cinsiyet ve kurumsal imaj kavramlarına yönelik alanyazın taraması yapılmış ve 30 kadın tır sürücüsü istihdamıyla Türkiye'de lojistik firmaları arasında en çok kadın tır sürücüsü istihdam eden bir lojistik firması örnek alınarak firmanın iç ve dış paydaşlarıyla anket çalışması gerçekleştirilmiş ve kadın tır sürücülerinin istihdamının firmanın kurumsal imajına olan etkisi incelenmiştir. Araştırma bulguları değerlendirildiğinde, toplumsal cinsiyet eşitliği bakış açısıyla erkek egemen mesleklerde kadın istihdamının desteklenmesi ile kurumsal imaj arasında pozitif bir ilişki olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Gender roles, like in all areas of life, also affect career choices, and professions are divided based on gender. While gender equality has gained increasing importance and gender-based judgments are gradually being broken down, male-dominated sectors continue to exist. The logistics sector is one of the leading industries in this regard. Today, although female truck drivers are often frowned upon in a male-dominated society, the number of women in this profession in our country is steadily increasing. In this study, a literature review was first conducted on the concepts of gender and corporate image. Then, a logistics company with 30 female truck drivers -the highest number among logistics firms in Türkiye- was selected as a case study. Surveys were conducted with the company's internal and external stakeholders, and the impact of employing female truck drivers on the company's corporate image was analyzed. The research findings indicate that there is a positive relationship between supporting female employment in male-dominated professions from a gender equality perspective and corporate image.