XIX. yüzyıl başlarında İstanbul'da ekmek ihtiyacı (1800-1830)
In the early 19th century, the need for bread in Istanbul (1800-1830)
- Tez No: 923326
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP ÖZDEĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tezde XIX. yüzyılın ilk 30 yılında İstanbul'da ekmek ihtiyacı ve ekmekçi esnafının durumu incelenecektir. Ekonomik zorlukların, savaşların, isyanların, kıtlıkların olduğu bu dönemde devlet İstanbul'a zahireyi nasıl tedarik edebilmiştir, ekmeğin kalitesi ve fiyatı ile ilgili nasıl çözümlere ulaşılmıştır, ekmekçi esnafının ilişkide bulunduğu esnaflar hangileridir, fırın ve ekmek çeşitleri nelerdir, hangi fırınlar niçin kapatılmıştır, ekmekçi esnafının alım, satım, kiralama, rehin, miras, şirketleşme işlemleri nasıl olmuştur gibi sorulara cevap aranmıştır. Bu dönem içinde zahire temini ve ekmekçilikle ilgili birçok kitap, makale, tez incelenmiştir. Cumhurbaşkanlığı Osmanlı Arşivi taranmış, ilgili belgeler okunup özetlenmiştir. Çalışmamızda 1800 1830 yılları arasını kapsayan İstanbul Kadı Sicilleri ağırlıklı kaynağımızı oluşturmuştur. On ayrı Kadı Sicili incelenip özetlenmiştir. Ekmek ihtiyacının karşılanması bütün tarih boyunca olduğu gibi XIX. yüzyılda Osmanlı Devleti'nin de en önemli meselesi olduğu tespit edilmiştir. Halkın yeterli, sağlıklı, pişkin ve ucuz ekmeğe ulaşması için zahirenin satın alınmasından İstanbul'a nakliyesine, değirmenci ve unculara dağıtılmasından ekmeğin pişip halka satılmasına kadarki süreçte büyük bir organizasyon yapılmıştır. Ekmekçi esnafının kendi aralarında ve diğer esnaflarla olan her türlü mahkemeye yansıyan işlemleri dönemin esnafının durumu ve fiyatlar hakkında bilgilenmemizi sağlamaktadır. Olağan üstü dönemlerde ortaya çıkan sıkıntıları devlet azami gayret göstererek az zarar ile atlatmaya çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the bread supply and the condition of bread tradesmen in Istanbul during the first 30 years of the 19th century. It seeks to answer questions such as how the state managed to supply grain to Istanbul during this period of economic difficulties, wars, uprisings, and famines; what solutions were found regarding the quality and price of bread; which tradesmen the bakers were associated with; what types of bakeries and bread existed; why certain bakeries were closed; and how bakers conducted transactions such as purchasing, selling, renting, pledging, inheritance, and forming partnerships. Numerous books, articles, and theses on grain supply and baking during this period were examined. Documents from the Presidential Ottoman Archives were reviewed and summarized. The main source of this study is the Istanbul Court Registers (Kadı Sicilleri) covering the years 1800-1830. Ten separate court registers were analyzed and summarized. As a result, it was determined that meeting the bread supply was one of the most significant issues for the Ottoman Empire in the 19th century, as it had been throughout history. A major organizational effort was undertaken to ensure that the public had access to sufficient, healthy, well-baked, and affordable bread—from the purchase of grain, its transportation to Istanbul, its distribution to millers and flour merchants, to the baking and sale of bread to the public. The legal proceedings involving bakers among themselves and with other tradesmen provide insights into the condition of tradesmen and prices during the period. The state made maximum efforts to minimize damage during extraordinary times of crisis.