Effect of eremurus spectabilis extract on Hep3b cell line
Eremurus spectabilis ekstresinin Hep3b hücre hattı üzerindeki etkisi
- Tez No: 923357
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURGUT ŞEKERLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Ecz) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Hepatoselüler karsinom (HCC), ilerleyişinde anjiyogenezisin önemli ve hayati bir rol oynadığı, ciddi bir sağlık sorunudur. Günümüze kadar, tıbbi bitkiler, etkili antikanser ajanlar olarak hizmet edebilecek doğal bileşiklerin değerli bir kaynağı olmaya devam etmektedir. Geleneksel halk tıbbında kullanılan Eremurus spectabilis (ES), antikanser aktivitesi tam olarak belirlenmemiş bitkilerden biridir. Bu araştırmanın amacı, E. spectabilis'in farklı fraksiyonlarının Hep3B hücre hattı üzerindeki sitotoksik etkilerini ve anti-anjiogenik etkilerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntemler: Bitki fraksiyonlarının sitotoksisite deneyleri, Hep3B hücre hatlarında Xcelligence Gerçek Zamanlı Hücre Analizörü yöntemiyle araştırılmıştır. Fraksiyonların anti-anjiyogenez potansiyeli CAM testi ile incelenmiş ve anti-anjiyogenez mekanizmasını öngörmek için docking çalışmaları yapılmıştır. Bulgular: Tüm ES fraksiyonlarının Hep3B'ye karşı anlamlı antikanser etkiler gösterdiği ortaya konulmuş olup, ESEA (24 saat IC50: 6,53 µg/mL) ve ESAE (24 saat IC50: 7,89 µg/mL) daha etkili bulunmuştur. Ayrıca, ESC fraksiyonu, toplam damar alanını, damar uzunluğunu ve dallanma noktalarını azaltarak güçlü bir anti-anjiyojenik aktivite sergilemiştir. Moleküler docking çalışmaları bu bulguları desteklemiştir. Test edilen E. spectabilis fitokimyasallarının hemen hemen tümü, özellikle -10.8 kcal/mol bağlanma skoruna ulaşan 7,10ʹ-bikrizofanol, VEGFR-2 ile anlamlı ve güçlü etkileşimler göstermiştir. Sonuç: Etkin bileşenleri belirlemek ve etki mekanizmalarını açıklamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, bu sonuçlar E. spectabilis'i kanser tedavisi için çift etkili bir seçenek olarak önermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Hepatocellular carcinoma (HCC) is a major health concern, with angiogenesis playing an important, vital role in its progression. Until our days, medicinal plants continue to be a valued source of natural compounds that have the potential to serve as effective anticancer agents. Eremurus spectabilis (ES), which has been used in traditional folk medicine, is one of the plants that has not been fully identified for its anticancer activity. The aim of this research is to investigate the cytotoxic effects of different fractions of E. spectabilis on the Hep3B cell line and their anti-angiogenic effects. Materials and Methods: Plant fractions were investigated by the Xcelligence Real-Time Cell Analyzer method for cytotoxicity experiments on Hep3B cell lines. The anti-angiogenesis potential of the fractions was investigated using the CAM assay, and docking studies were conducted to predict the anti-angiogenesis mechanism. Results: Significant anticancer effects against Hep3B were revealed by all ES fractions, with ESEA (24-hour IC50: 6.53 µg/mL) and ESAE (24-hour IC50: 7.89 µg/mL) being more effective. Moreover, the ESC fraction displayed a strong antiangiogenic activity by reducing the total vessel area, the vessel length, and the branching points. Molecular docking studies corroborated these findings. Almost all of the tested E. spectabilis phytochemicals exhibit significant and strong interactions with VEGFR-2, particularly 7,10ʹ-bichrysophanol, which achieves an impressive binding score of -10.8 kcal/mol. Conclusion: Despite the need for further research to identify active ingredients and elucidate their modes of action, these results suggest E. spectabilis as a dual-action option for cancer therapy.