İlkokul öğrencilerinin kitap seçme ve okuma davranışlarının ekolojik sistemler kuramı bağlamında incelenmesi
Examination of book selection and reading behaviors of primary school students in context of ecological systems theory
- Tez No: 923403
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YAMAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmada ilkokul öğrencilerinin kitap seçme süreçleri ile okuma davranışlarını ve motivasyonlarını etkileyen faktörlerin ekolojik sistemler kuramı bağlamında açıklanması amaçlanmıştır. Nitel araştırma modellerinden olgubilim (fenomenoloji) araştırma deseninde tasarlanan bu çalışmada yarı yapılandırılmış görüşmelerle veri toplanmıştır. Araştırmanın ekolojik sistemler kuramına dayandırılması doğrultusunda okuma davranışı ve motivasyonu, merkezdeki öğrencide bulunan ve onu saran çevresi tarafından etkilenen ve kitap seçme süreçlerini de etkileyen, yönlendiren ve bu süreçten etkilenen unsurlar olarak incelenmiştir. Veri toplamak için yapılan görüşmelerde sorulacak sorular, öğrencilerin ekolojik sistemleri bağlamında onların okuma davranışı ve motivasyonu ile kitap seçme süreçlerine etkisi olan faktörlerin belirlenmesi amacına odaklanılarak hazırlanmıştır. Araştırmanın katılımcılarını Kayseri'de bulunan iki farklı ilkokuldaki ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıf olmak üzere farklı sınıf düzeylerindeki 30 öğrenci oluşturmuştur. Öğrenci yanıtlarının analizi için tümdengelim analiz yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre öğrencilerin kitap seçimlerinde etkili kendi ölçütleri bulunduğu belirlenmiştir. Okuyucu olarak geliştikçe öğrencilerin dinamik bir okuma anlayışına sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to explain the book selection processes of primary school students and the factors affecting their reading behaviors and motivations in the context of ecological systems theory. In this study, which was designed in the phenomenology research design, one of the qualitative research models, data were collected through semi-structured interviews. In line with basing the research on the theory of ecological systems, reading behavior and motivation were examined as factors that affect, direct and are affected by the student's environment in the center and the environment surrounding him, as well as influencing, directing and being affected by the process of choosing a book. The questions to be asked in the interviews held to collect data were prepared by focusing on the aim of determining the factors that affect the students' reading behavior and motivation in the context of their ecological systems and the process of choosing a book. The participants of the study consisted of 30 students from different grades, including second, third and fourth grades, in two different primary schools in Kayseri. Deductive analysis method was used for the analysis of student responses. According to the findings, it was determined that students had their own criteria that were effective in choosing books. It was concluded that students have a dynamic understanding of reading as they develop as readers.