Matematik öğretmenlerinin matematiksel modellemeye dair farkındalık durumları
Mathematics teachers' awareness concerning mathematical modeling
  1. Tez No: 923402
  2. Yazar: EDA BEYZA BİÇİCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HABİB HAMURCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Eğitim, sürekli değişim gösteren alanlardan biridir. Matematik eğitiminde soru tarzlarındaki değişim, yüksek düzeyde bilişsel beceri gerektiren yeni nesil soruları beraberinde getirmiştir. Bu soruların çözümlenmesinde matematiksel modellemenin önemli rolü bulunmaktadır. Matematiksel modelleme matematikteki birçok konuda kullanılabilmektedir. Matematiksel modellemenin öğretiminde, uygulanmasında ve aktif kullanımında matematik öğretmenleri etkin rol oynamaktadır. Bu noktada öğretmenlerin matematiksel modellemeye dair bilgi, kullanım ve farkındalık durumları önemlidir. Bu çalışma ile matematik öğretmenlerinin matematiksel modellemeyi kullanım durumları, farkındalıkları araştırılmıştır. Çalışmada nitel bir desen olan durum çalışması deseni kullanılmıştır. Kolay ulaşılabilir amaçlı örnekleme yöntemi ile belirlenen 50 matematik öğretmeniyle yüz yüze ve online olarak görüşmeler yapılmıştır. Görüşmelerde araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgiler ve açık uçlu görüşme sorularından oluşan Matematiksel Modelleme Görüşme Formu kullanılmıştır. Toplanan verilere betimsel analiz ve içerik analizi yapılmıştır. Çalışma sonucunda, öğretmenlerin modelleme hakkında bilgi sahibi oldukları ancak bazı öğretmenlerin model ve modelleme kavramlarını karıştırdıkları görülmüştür, öğretmenlerin modelleme kullanımının öneminin farkında oldukları ancak program yoğunluğundan dolayı modellemeyi yeterince kullanamadıkları, matematik dersi öğretim programında modellemeye ayrılan kısmı yeterli bulmadıkları; programda, ders kitaplarında ve ders içerisinde modellemeye daha çok yer verilmesi gerektiği bunun yanında matematiksel modelleme konusunda öğretmenlere eğitim verilmesinin gerektiği görüşleri elde edilmiştir. Bunun yanı sıra modelleme kullanımının çoğu öğrenciyi olumlu etkilediği sonuçlarına ulaşılmıştır. Bulgularla ilgili önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Education is one of the constantly changing fields. The change in question styles in mathematics education has brought with it a new generation of questions that require a high level of cognitive skills. Mathematical modeling plays an important role in solving these questions. Mathematical modeling can be used in many subjects in mathematics. Mathematics teachers play an active role in the teaching, application and active use of mathematical modeling. At this point, teachers' knowledge, use and awareness of mathematical modeling are important. With this study, mathematical modeling usage states and awareness of mathematics teachers were investigated. A case study pattern, which is a qualitative pattern, was used in the study. Face-to-face and online interviews were conducted with 50 mathematics teachers determined by the easily accessible sampling method. In the interviews, the Mathematical Modeling Interview Form consisting of personal information and open-ended interview questions prepared by the researcher was used. Descriptive analysis and content analysis of the collected data were performed. As a result of the study, it was seen that teachers have knowledge about modeling, but some teachers mixed modeling and modeling concepts, teachers were aware of the importance of modeling, but could not use modeling sufficiently due to program intensity, they did not find the part allocated to modeling in the mathematics course curriculum sufficient; It was obtained opinions that more space should be given to modeling in the program, textbooks and in the course, and that training should be provided to teachers on mathematical modeling. In addition, it has been concluded that the use of modeling has positively affected most of the students. Recommendations about the findings are included.