Destinasyon imajı, algılanan değer ve ziyaretçi memnuniyetinin turistlerin tekrar ziyaret etme ile tavsiye etme niyetlerine etkilerinde ziyaretçi memnuniyetiyle algılanan değerin aracılık rolleri: Çorum'da müze ve ören yerlerinin ziyaretçileri üzerine karşılaştırmalı bir uygulama
The mediating roles of perceived value with visitor satisfaction in the effects of destination image, perceived value, and visitor satisfaction on tourists' intentions to visit again and recommend: A comparative application on visitors to museums and archaeological sites in Çorum
  1. Tez No: 923404
  2. Yazar: DURAN KURU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA LEBLEBİCİ KOÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Çalışmada destinasyon imajı, algılanan değer ve ziyaretçi memnuniyetinin tekrar ziyaret ile tavsiye etme niyeti üzerindeki etkisinde ziyaretçi memnuniyetiyle algılanan değerin aracılık rollerini belirlemek ve elde edilen bulgular ışığında yararlı öneriler sunabilmek amaçlanmıştır. Ayrıca çalışmada, yerli ve yabancı ziyaretçilerin görüşleri arasında anlamlı farklılıkların olup olmadığı da belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın ana kütlesini, Çorum'da Kültür ve Turizm Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren müze ve ören yerlerini ziyaret eden 18 ve üzeri yaşa sahip bireyler oluşturmaktadır. Bu nedenle araştırma kapsamında oluşturulan anketten elde edilen veriler, kolayda örnekleme yöntemiyle bu yerleri ziyaret eden 336'sı yerli ve 294'ü yabancı olmak üzere toplam 630 ziyaretçiden elde edilmiştir. Elde edilen veriler, SPSS ve Smart PLS veri analiz programları yardımıyla gerekli analizlere tabi tutulmuştur. Gerçekleştirilen analizler sonrasında, destinasyon imajının algılanan değer, ziyaretçi memnuniyeti, tekrar ziyaret etme ve tavsiye etme niyeti üzerinde; ziyaretçi memnuniyetinin tekrar ziyaret etme ve tavsiye etme niyeti üzerinde ve algılanan değerin ziyaretçi memnuniyeti üzerinde pozitif yönlü anlamlı bir etkisinin olduğu görülmüştür. Ancak algılanan değerin ne tekrar ziyaret etme ne de tavsiye etme niyeti üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca ziyaretçi memnuniyeti değişkeninin destinasyon imajı ile tekrar ziyaret etme ve tavsiye etme niyetleri arasındaki ilişkide bütünleyici kısmi aracılık; algılanan değer ile tekrar ziyaret etme ve tavsiye etme niyetleri arasındaki ilişkide ise, tam aracılık rolünün olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study aims to determine the mediating roles of visitor satisfaction and perceived value in the effect of destination image, perceived value, and visitor satisfaction on revisit and recommendation intention and to be able to offer useful suggestions in light of the findings obtained. In addition, the study also attempts to determine whether there are significant differences between the opinions of domestic and foreign visitors. The population of the study consists of individuals aged 18 and over who visit museums and archaeological sites operating under the Directorate of Culture and Tourism in Çorum. Data were obtained from 630 visitors, 336 domestic and 294 foreign, who visited these places using the convenience sampling method. In the analyses carried out with the help of SPSS and Smart PLS data analysis programs, it was observed that destination image has a positive and significant effect on perceived value, visitor satisfaction revisited, and recommendation intention; visitor satisfaction has a positive and significant impact on revisit and recommendation intention, and perceived value has a positive and significant impact on visitor satisfaction. However, it was determined that perceived value has no significant effect on either revisit or recommendation intention. In addition, it was determined that the visitor satisfaction variable had a complementary mediation role in the relationship between destination image and revisit and recommendation intentions; and an indirect-only mediation role in the relationship between perceived value and revisit and recommendation intentions.