Hiperbarik oksijen tedavisi sırasında ve sonrasında transkütan oksijen basıncı düzeylerinin takibi
Moni̇tori̇ng transcutaneous oxygen pressure levels duri̇ng and after hyperbari̇c oxygen therapy
  1. Tez No: 923405
  2. Yazar: BEKİR ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAMİL AKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Deniz ve Sualtı Hekimliği, Marine and Underwater Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, hiperbarik oksijen tedavisi (HBOT) sırasında ve sonrasında transkütan oksijen basıncı (TcPO₂) seviyelerinin değişimini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, oksijenin fizyolojik etkileri ve HBOT'nin dokularda oksijen basıncını artırma potansiyeli ele alınmıştır. Transkütan oksijen ölçüm cihazları kullanılarak yapılan ölçümlerde, tedavi sırasında dokulardaki oksijen basıncının belirgin bir şekilde arttığı ve tedavi sonrası kademeli olarak normale döndüğü gözlemlenmiştir. Literatür incelemesi, HBOT'nin dokularda oksijen basıncını artırmadaki etkinliğini doğrularken, oksijen basıncının tedavi sonrası ne kadar süre yüksek kaldığına dair farklı sonuçların bulunduğunu göstermektedir. Çalışmaya yaş ortalaması 36,89 ± 12,86 olan 9 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcılar arasında 8 hasta (4'ü ani işitme kaybı, 4'ü kemiğin avasküler nekrozu tanılı) ve 1 sağlıklı gönüllü yer almıştır. TcPO₂ ölçümleri, transkütan oksijen cihazı kullanılarak sağ ön kol ventral yüzeyinden alınmıştır. Ölçümler, HBOT öncesi, sırasında ve tedavi sonrası 10 dakikaya kadar 15 saniyelik aralıklarla kaydedilmiştir. İstatistiksel analizler IBM SPSS 30.0 programı kullanılarak gerçekleştirilmiş; normal dağılım Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleriyle, ölçümler arasındaki fark ise İlişkili Gruplar T Testi ve non-parametrik Wilcoxon testleriyle değerlendirilmiştir. Sonuçlar, HBOT sonrası TcPO₂ değerlerinin tedavi öncesi değerlere kıyasla istatistiksel olarak anlamlı bir artış gösterdiğini ve bu yüksekliğin 5-6 dakika boyunca devam ettiğini ortaya koymuştur. Ancak, 6. dakikadan itibaren TcPO₂ değerlerinin başlangıç seviyelerine döndüğü gözlemlenmiştir. Çalışma, oksijenin dokularda uzun süreli olarak yüksek kalmadığını ve metabolik süreçlerde hızla tüketildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the changes in transcutaneous oxygen pressure (TcPO₂) levels during and after hyperbaric oxygen therapy (HBOT). The physiological effects of oxygen and HBOT's potential to increase oxygen pressure in tissues were evaluated. Measurements conducted using transcutaneous oxygen monitoring devices revealed a significant increase in tissue oxygen pressure during treatment, with a gradual return to baseline levels post-treatment. The literature review confirms HBOT's effectiveness in enhancing tissue oxygenation, although varying results exist regarding the duration of elevated oxygen pressure after therapy. The study included nine participants with a mean age of 36.89 ± 12.86 years, consisting of eight patients (four with sudden hearing loss and four with avascular necrosis of the bone) and one healthy volunteer. TcPO₂ measurements were taken from the ventral surface of the right forearm using a transcutaneous oxygen monitor. Measurements were recorded at 15-second intervals before, during, and up to 10 minutes after HBOT. Statistical analyses were conducted using IBM SPSS 30.0 software; normality was assessed via Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests, and differences between measurements were analyzed using Paired Samples T-Test and non-parametric Wilcoxon tests. The results revealed that TcPO₂ levels significantly increased following HBOT compared to baseline values, remaining elevated for 5-6 minutes before returning to baseline after the 6th minute. This study demonstrates that oxygen does not remain elevated in tissues for an extended period and is rapidly consumed in metabolic processes.