Okul öncesi dönem çocukların erken okuryazarlık becerilerinin değerlendirilmesi
Assessment of early literacy skills in preschool children
- Tez No: 923414
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP BURAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada okul öncesi dönem çocukların erken okuryazarlık becerilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma nicel araştırma yöntemlerinden biri olan ilişkisel araştırma modeli ile değerlendirilmiştir. Çalışma grubunu İstanbul İlinde bulunan Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı olarak faaliyet gösteren ilkokulların anasınıfları ve bağımsız anaokullarında öğrenim gören 217, 60-72 aylık çocuk oluşturmaktadır. Çalışmanda veri toplama aracı 'Erken Okuryazarlık Testi (EROT)' ve 'Erken Okuryazarlık Becerileri Değerlendirme Anketi-Öğretmen Formu (EOBDA-ÖF)' kullanılmıştır. Araştırma verilerinin normal dağılım gösterdiği belirlenmiş ve ardından alt amaçlara uygun analizler yapılmıştır. Araştırma bulguları doğrultusunda, alıcı dilde sözcük bilgisi, harf bilgisi ve işlev bilgisi alanlarında çocukların yeterli performans gösterdiği tespit edilmiştir. Buna karşın, okul öncesi dönem çocukların büyük bir kısmının ifade edici dil, genel isimlendirme, sesbilgisel farkındalık ve dinlediğini anlama gibi becerilerde beklenen düzeyin altında performans sergiledikleri tespit edilmiştir. Bu durum, bu alanlarda daha fazla desteğe ihtiyaç duyulduğuna işaret etmektedir. Bununla birlikte, EROT ve EOBDA-ÖF puanları arasında orta düzeyde pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, okul öncesi dönem çocuklarının erken okuryazarlık becerileri cinsiyet, yaş aralığı, okul öncesi eğitime devam etme süresi, anne çalışma durumu, anne ve baba yaş aralıkları ile kardeş sayısı açısından anlamlı bir farklılık göstermezken; öğretmen görüşlerine göre ilkokula hazır olma/ma durumu, aile türü, ailenin kendini tanımladıkları sosyo-ekonomik düzeyi ve anne-baba öğrenim düzeyi açısından anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to assess the early literacy skills of preschool children. The research was conducted using the relational research model, one of the quantitative research methods. The study group consisted of 217 children aged 60-72 months who were enrolled in kindergarten classes of primary schools and independent preschools affiliated with the Provincial Directorate of National Education in Istanbul. The data collection tools used in the study were the“Early Literacy Test (EROT)”and the“Early Literacy Skills Assessment Questionnaire - Teacher Form (EOBDA-ÖF).”The research data were found to be normally distributed, and analyses were conducted in accordance with the sub-objectives. The findings indicated that children demonstrated sufficient performance in receptive vocabulary, letter knowledge, and functional knowledge. However, a significant portion of preschool children performed below the expected level in expressive language, general naming, phonological awareness, and listening comprehension skills, suggesting a need for additional support in these areas. Furthermore, a moderate positive correlation was found between EROT and EOBDA-ÖF scores. Additionally, early literacy skills of preschool children did not significantly differ based on gender, age range, duration of preschool education, maternal employment status, parental age range, or number of siblings. However, according to teachers' evaluations, significant differences were observed based on school readiness, family structure, self-reported socio-economic status, and parental education level.