Sermaye artırımı duyurularının Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin hisse senedi getirisi üzerine etkisi
The effect of capital increase announcements on stock returns of companies listed on Borsa İstanbul
  1. Tez No: 923441
  2. Yazar: MEHMET AYDINLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR SUNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Maliye, Banking, Economics, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans ve Bankalcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Şirketlerin finansman ihtiyaçlarını karşılamak için sıklıkla başvurduğu yöntemlerden biri de sermaye artırımıdır. Ancak sermaye artırımı yaparken, bu kararın piyasadaki yatırımcılar tarafından nasıl algılandığı ve hisse senedi fiyatlarının ve getirilerinin bu doğrultuda nasıl şekillendiği şirketler ve paydaşları açısından oldukça önem taşımaktadır. Bu nedenle araştırmada, Türkiye'de hisse senetleri piyasasının, yatırımcıların sermaye artırımı duyurusunda kamuya açık tüm bilgilerle piyasanın üstünde bir getiri sağlayabilecek kadar etkin olup olmadığını analiz etmeye çalışılmaktadır. Çalışmanın temel amacı, Borsa İstanbul'da bedelli ve bedelsiz sermaye artırımı duyurularında yarı güçlü etkinlik formunu test etmektir. Araştırmada 1996-2021 yılları arasında BIST-100 endeksinde bedelli veya bedelsiz sermaye artırımı açıklayan 337 farklı şirketin 1436 sermaye artırımı duyurusu incelenmiştir. Analiz yöntemi olarak olay etüdü yöntemi kullanılmış ve kısa vadede üç farklı çerçevede olay pencereleri oluşturulmuştur. Çalışmanın bulgularına göre BIST-100'de sermaye artırımı açıklayan şirketlerin kısa vadeli analizinde, sermaye artırımı duyuru öncesi ortalama ve kümülatif anormal getirileri pozitif iken, sonrası anormal getirileri negatif değerler olarak hesaplanmış ve firmaların sermaye artırımı duyurularının, ilgili firmaların kısa dönemde hisse senedi getirilerine etkisi olduğu belirlenmiştir. Sektörlere göre duyuru öncesi ve sonrası ortalama ve kümülatif anormal hisse senedi getirilerinin farklılık gösterdiği bulunmuştur. Bu bulgulara göre, BIST-100 endeksinin incelenen dönemde kamuoyuna yapılan sermaye artırım duyurularından etkilendiği ve Borsa İstanbul Piyasası'nın (BIST) yarı güçlü formda etkin olmadığı söylenebilir. Çalışmada ulaşılan sonuç, duyuru etkisini konu alan sinyal hipotezini ve sermaye artırımının duyurulması sırasında hisse senedi fiyatının önemli ölçüde değiştiğini belirten bilgi içeriği hipotezini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
One of the methods frequently used by companies to meet their financing needs is capital increase. However, when increasing capital, how this decision is perceived by investors in the market and how stock prices and returns are shaped accordingly are very important for companies and their stakeholders. Therefore, the research attempts to analyze whether the stock market in Turkey is efficient enough to provide investors with a return above the market with all publicly available information on capital increase announcements.. The main purpose of the study is to test the semi-strong efficiency form in paid and free capital increase announcements in Borsa Istanbul. In the research, 1436 capital increase announcements of 337 different companies that announced paid or free capital increases in the BIST-100 index between 1996 and 2021 were examined. The event study method was used as the analysis method and event windows were created in three different frames in the short term. According to the findings of the study, in the short term analysis of the companies that announced capital increases in BIST-100, while the average and cumulative abnormal returns before the capital increase announcement were positive, the abnormal returns after the capital increase were calculated as negative values, and the capital increase announcements of the companies affected the shares of the relevant companies in the short term. It has been determined that it has an impact on stock returns. It was found that the average and cumulative abnormal stock returns before and after the announcement differed according to sectors. According to these findings, it can be said that the BIST-100 index was affected by the capital increase announcements made to the public in the examined period and the Borsa Istanbul Market (BIST) was not efficient in the semi-strong form. The result obtained in the study supports the signaling hypothesis regarding the announcement effect and the information content hypothesis stating that the stock price changes significantly during the announcement of the capital increase.