Amilazın kitosan boncukta immobilizasyonu
Immobilization of amylase in chitosan bead
- Tez No: 923459
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA KIZILOLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada amilaz enziminin, çapraz bağlayıcı aracılığıyla boncuk formuna getirilen kitosan destek materyaline immobilize edilmesi sağlandı. İmmobilize amilazın protein tayinine bağlı olarak adsorpsiyon çalışması ve farklı sıcaklıklardaki bağlanan protein miktar tayini yapıldı. Sonuçlar ele alınacak olursa; adsorpsiyon Freundlih izotermine uyum sağlamıştır. pH arttıkça adsorpsiyonun arttığı, pH 6 - 9 arasında maksimum absorbsiyon gerçekleştiği ve en fazla proteinin 55°C'de bağlandığı gözlenmiştir. Çalışılan koşullar sırası ile incelendiğinde; serbest amilaz enziminin optimum pH'ı 7 olarak, immobilize amilazın ise optimum pH'ı 9 olarak belirlenmiştir. Her iki enziminde optimum sıcaklığı 55ºC olarak belirlenmiştir. Her iki enziminde 55°C ile 75°C aralığındaki sıcaklıklarda yüksek kararlılık göstermişlerdir. Yapılan aktivite hesabı sonucunda doygun substrat derişimi %2,50 olarak belirlenmiştir. Her iki enziminde deney ortamına inhibitör ve aktivatör eklenip aktivite hesapları yapılarak ayrı ayrı Linewear Burk grafiği çizildi. Km değerleri sırasıyla % 2,44; % 2,57; % 2,00 (w/v) nişasta iken Vmax değerleri ise sırasıyla 67,34; 55,56; 79,37 µmol mgport-1dk-1 olarak hesaplanan serbest amilazın inhibisyon türü“Karışık Tip İnhibisyon”olarak bulunmuştur. İmmobilize amilazın inhibitörsüz, inhibitörlü ve aktivtörlü olacak şekilde aktivitesi hesaplanarak, Linewear Burk grafiği çizilmiştir. Km %2,0 (w/v) nişasta inhibitörlü, inhibitörsüz, aktivatörlü immobilize amilaz için ortak bir değerdir. Vmax değerleri ise sırasıyla 0,000098; 0,000072; 0,000122 µmol mgport-1dk-1 olarak hesaplanmıştır. İmmoblize amilaz“Yarışmamız İnhibisyon”türüne sahiptir. Bu analizler dışında immobilize enzimin tekrar kullanılabilirliği ve depo kararlılığı gibi koşullarda serbest enzime göre daha kararlı olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the enzyme amylase was immobilized onto a chitosan support material in bead form via a cross-linking agent. Adsorption studies based on the protein determination of the immobilized amylase and quantification of the amount of bound protein at different temperatures were carried out. The results revealed that the adsorption conformed to the Freundlich isotherm. It was observed that adsorption increased as the pH increased, with maximum adsorption occurring between pH 6 and 9, and the highest amount of onto. When the studied conditions were examined sequentially, the optimum pH for free amylase was determined as 7, while the optimum pH for immobilized amylase was determined as 9. The optimum temperature for both enzymes was found to be 55°C. Both enzymes exhibited high stability within the temperature range of 55°C to 75°C. Based on the activity calculations, the saturated substrate concentration was determined to be 2.50%. For both enzymes, activities were calculated by adding inhibitors and activators to the experimental environment, and separate Lineweaver-Burk plots were created. The Km values were determined as %2,44; %2,57; %2,00 (w/v) starch, while the Vmax values were calculated as 67.34; 55.56 and 79.37 µmol mgport-1 dk-1 for free amylase. The inhibition type for free amylase was identified as“Mixed-Type Inhibition.”The activity of immobilized amylase was calculated under inhibitor-free, inhibitor-present, and activator-present conditions, and a Lineweaver-Burk plot was created. The Km value for immobilized amylase was determined to be %2,0 (w/v) starch, common for all three conditions. The Vmax values were calculated as 0.000098; 0.000072 and 0.000122 µmol mgport-1 dk-1, respectively. Immobilized amylase exhibited“Non-competitive Inhibition.”Apart from these analyses, it can be concluded that the immobilized enzyme is more stable than the free enzyme in terms of conditions such as reusability and storage stability.