Kamuda bulunan spor çalışanlarının çatışma yönetimi stilleri ile iletişim becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between conflict management styles and commiunation skills of sports employees in the public sector
  1. Tez No: 923463
  2. Yazar: MUSTAFA KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çalışmamızda, örgüt içi iletişim ve çatışma yönetimi konularının bireyler ve gruplar üzerindeki etkileri kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Araştırma, iletişim becerileri ve çatışma yönetimi stillerinin örgüt içi dinamikler üzerindeki etkilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. İletişim becerileri, empati, etkin dinleme, kendini tanıma ve açma, ben dili kullanımı gibi unsurlar üzerinden değerlendirilmiştir. Bu becerilerin, bireyler arasındaki etkileşimi güçlendirdiği, yanlış anlamaları azalttığı ve işbirliğini teşvik ettiği ortaya konulmuştur. Empati, bireyin karşı tarafın duygusal durumunu anlaması ve bu duruma uygun tepkiler vermesi olarak tanımlanırken, etkin dinleme, karşı tarafın mesajını dikkatlice dinleyip anlama süreci olarak açıklanmıştır. Çatışma yönetimi stilleri ise, tümleştirme, uzlaşma, zorlama, kaçınma ve uyma gibi farklı yaklaşımlar çerçevesinde ele alınmıştır. Tümleştirme, tarafların ihtiyaçlarını karşılayan ortak bir çözüm bulmayı amaçlayan yapıcı bir yaklaşım olarak öne çıkarken, zorlama daha otoriter bir yaklaşımı ifade etmektedir. Uzlaşma, tarafların birbirlerine karşı bazı tavizler vererek orta bir noktada buluşmasını sağlar. Kaçınma, çatışmadan kaçınmayı tercih eden bir yaklaşımken, uyma ise taraflardan birinin diğerinin isteklerine boyun eğmesi anlamına gelir. Araştırma sonuçlarına göre, etkili iletişim becerilerine sahip bireylerin, çatışma durumlarını daha başarılı bir şekilde yönettiği ve örgüt içinde olumlu bir çalışma ortamı yarattığı görülmüştür. Bu çalışmanın, iletişim ve çatışma yönetimi konularında farkındalık yaratması, örgütlerin bu alanlarda geliştirilmesi gereken stratejilere ışık tutması ve akademik literatüre katkı sağlaması amaçlanmaktadır. İletişim ve çatışma yönetimi, örgütsel başarının kritik bileşenleri olarak değerlendirilmektedir ve bu çalışmanın bulguları, yöneticiler ve çalışanlar için değerli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of intra-organizational communication and conflict management on individuals and groups have been examined comprehensively. Communication skills have been evaluated through elements such as empathy, active listening, self-awareness and disclosure, and the use of“I”language. It has been revealed that these skills strengthen the interaction between individuals, reduce misunderstandings and encourage cooperation. While empathy is defined as an individual's understanding of the other party's emotional state and giving appropriate reactions to this situation, active listening is explained as the process of carefully listening and understanding the other party's message. Conflict management styles have been addressed within the framework of different approaches such as integration, compromise, coercion, avoidance and compliance. While integration stands out as a constructive approach that aims to find a common solution that meets the needs of the parties, coercion refers to a more authoritarian approach. Compromise allows the parties to meet at a middle point by making some concessions to each other. Avoidance is an approach that prefers to avoid conflict, while compliance means that one party submits to the wishes of the other. According to the research results, it has been semen that individuals with effective communication skills manage conflict situations more successfully and create a positive work environment within the organization. This study aims to raise awareness on communication and conflict management issues, shed light on the strategies that organizations need to develop in these areas and contribute to academic literature. Communication and conflict management are considered critical components of organizational success and the findings of this study provide valuable information for managers and employees.