8.sınıf öğrencilerinin matematiksel ilişkilendirme, problem kurma ve görsel matematik okuryazarlığı öz-yeterlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between 8th grade students' mathematical connection, problem posing and visual mathematics literacy self-efficacy
  1. Tez No: 923538
  2. Yazar: LEYLA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FURKAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmada, 8. sınıf öğrencilerinin matematiksel ilişkilendirme ve problem kurma öz-yeterlik inançları ile görsel matematik okuryazarlığı öz-yeterlik algısı arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırma, nicel yöntemlerden ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiş ve bu doğrultuda belirlenen alt problemlere yanıt aranmıştır. Çalışmanın evrenini, 2023-2024 eğitim-öğretim yılının güz döneminde Şırnak ilindeki Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı ortaokullarda öğrenim gören 8. sınıf öğrencileri oluştururken, örneklemi ise Cizre ilçesinde basit seçkisiz örnekleme yöntemi ile seçilen 6 ortaokuldaki 8. sınıf düzeyindeki 534 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak 'Matematiksel İlişkilendirme Öz-yeterlik Ölçeği', 'Problem Kurma Öz-yeterlik Ölçeği' ve 'Görsel Matematik Okuryazarlığı Öz-yeterlik Algı Ölçeği' kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 23.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiş; pearson momentler çarpımı korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Korelasyon analizi sonuçları, öğrencilerin görsel matematik okuryazarlığı öz-yeterlik algıları ile problem kurma öz-yeterlik inançları arasında, görsel matematik okuryazarlığı öz-yeterlik algıları ile matematiksel ilişkilendirme öz-yeterlik inançları arasında pozitif yönlü ve orta düzeyde anlamlı ilişkiler bulunduğunu göstermiştir. Problem kurma öz-yeterlik inançları ile matematiksel ilişkilendirme öz-yeterlik inançları arasında pozitif yönlü ve orta düzeyin üzerinde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca, çoklu doğrusal regresyon analizi sonuçları, problem kurma öz-yeterlik inançları ve görsel matematik okuryazarlığı öz-yeterlik algılarının, matematiksel ilişkilendirme öz-yeterlik inançlarını anlamlı bir şekilde yordadığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This studies examines the connections between eighth-grade students' self-efficacy beliefs in mathematical connection and problem posing, with their self-efficacy perceptions of visual mathematics literacy. The research was conducted using a connectional survey model, one of the quantitative research methods, to address the sub-problems determined in this context. The study population consisted of eighth-grade students enrolled secondary schools affiliated with the Ministry of National Education in Şırnak Province during first term of the 2023-2024 academic year. This sample comprised 534 eighth-grade students from six secondary schools amoung Cizre District, selected using a simple random sampling method. Data collection tools included 'The Mathematical Connection Self-efficacy Scale', 'The Problem Posing Self-efficacy Scale' and 'The Visual Mathematics Literacy Self-efficacy Scale.' The data that collected were analyzed using SPSS 23.0, carrying out Pearson product-moment correlation analysis and multiple linear regression analysis. The results of the correlation analysis revealed positive and midlevel significant connections between students' self-efficacy perceptions of visual mathematics literacy and their self-efficacy beliefs in problem posing,It is established a significantly positive and over the midlevel connection between their self-efficacy perceptions of visual mathematics literacy and their self-efficacy beliefs in mathematics literacy and their self-efficacy beliefs in problem posing and mathematical connection. Furthermore the results of the multiple linear regression analysis demonstrated that self-efficacy beliefs in problem posing and self-efficacy perceptions of visual mathematics literacy significantly predicted self-efficacy beliefs in mathematical connection.