Tek renkli üniversal rezin kompozitlerin total antioksidan kapasitesi ve sitotoksisitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of total antioxidant capacity and cytotoxicity of single shade universal resin composites
- Tez No: 923571
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN KARADAĞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı tek renkli üniversal rezin kompozitlerin total antioksidan kapasitesi ve sitotoksisitesinin karşılaştırılmasıdır. Tek renkli üniversal rezin kompozitler, restoratif diş tedavisi alanında kullanılan, klinikte renk seçim aşamasını ortadan kaldıran güncel rezin kompozitlerdir. Kliniklerde aktif olarak kullanıldığı için hücreler üzerindeki etkisi önemlidir. Bu amaçla, bu çalışmada, piyasada bulunan 7 farklı tek renkli üniversal rezin kompozitin (Vittra APS Unique (FGM Dental Group, Brezilya), Clearfil Majesty Es-2 Universal (Kuraray Noritake Dental Inc., Japonya), X-tra fill (VOCO, Almanya), Zenchroma (President Dental, Almanya), Charisma Diamond One (Kulzer, Almanya), Essentia Universal (GC, Japonya), Omnichroma (Tokuyama, Japonya)) insan gingival fibroblast hücreleri üzerindeki sitotoksik etkisine 1. gün ve 7. gün bakılmıştır. Bununla birlikte hücrelerin total antioksidan kapasitesi karşılaştırılmıştır. Sitotoksisite deneyleri için MTT analizi, hücrelerin total antioksidan kapasitesinin belirlenmesi için FRAP testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the total antioxidant capacity and cytotoxicity of single-shade universal resin composites. Single-shade universal resin composites are contemporary restorative dental materials that eliminate the need for shade selection during clinical procedures. Due to their active use in clinical applications, understanding their effects on cells is of great importance. For this purpose, in this study, the cytotoxic effects of seven different commercially available single-shade universal resin composites (Vittra APS Unique (FGM Dental Group, Brazil), Clearfil Majesty Es-2 Universal (Kuraray Noritake Dental Inc., Japan), X-tra fill (VOCO, Germany), Zenchroma (President Dental, Germany), Charisma Diamond One (Kulzer, Germany), Essentia Universal (GC, Japan), Omnichroma (Tokuyama, Japan)) on human gingival fibroblast cells were evaluated on day 1 and day 7. Additionally, the total antioxidant capacity of the cells was compared. MTT assay was used for the cytotoxicity analysis, and the FRAP test was applied to determine the total antioxidant capacity of the cells.