F-18 FDG PET/BT kantitatif-semikantitatif parametrelerinin hodgkin lenfomada tedavi yanıtını ve prognozu öngörmedeki değeri
The value of F-18 FDG PET/CT quantitative and semi-quantitative parameters in predicting treatment response and prognosis in hodgkin lymphoma
  1. Tez No: 923588
  2. Yazar: SÜLEYMAN AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİN UÇMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Tıp Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Hodgkin lenfoma (HL), rutin kemoterapi rejimine iyi yanıt veren, genellikle iyi seyirli bir lenfoid malignite olmakla birlikte, tedavi ile tam yanıt alınamayan vakalar da dikkati çekmektedir. Biz de çalışmamızda, HL'de, F-18 FDG PET/BT metabolik parametrelerinin, tam metabolik tedavi yanıtını - prognozu öngörmedeki değerini göstermeyi amaçlamaktayız. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 18 yaş ve üzeri, HL tanılı, evreleme ve rutin kemoterapi rejimi sonrası yanıt değerlendirme F-18 FDG PET/BT'leri olan, en az 36 ay takipli, 150 hasta dahil edildi. Hastaların klinikopatolojik özellikleri ve PET/BT metabolik parametreleri kaydedildi. Evreleme PET/BT'den üç farklı eşik değerde (SUV 2.5, SUV 4.0, SUVmax %41) metabolik tümör volümü (MTV) ve total lezyon glikolizisi (TLG) elde edildi. Her bir eşik değeri için total MTV ile TLG, nodal ve ekstranodal tüm lezyonların MTV ile TLG'leri toplanarak hesaplandı. Metabolik tedavi yanıtını - prognozu öngören faktörleri belirlemek için regresyon analizi yapıldı. İstatistiksel olarak p101 ml) vakaların hastalık sürecinin iyileştirilebilmesi açısından rutin başlangıç tedavi rejiminde değişiklikler yapılabileceği sonucuna varıldı
Özet (Çeviri)
Aim: Although Hodgkin lymphoma (HL) is a generally favorable lymphoid malignancy that typically responds well to standard chemotherapy regimens, there are cases who complete response to treatment is not achieved. In this study, we aim to demonstrate the value of F-18 FDG PET/CT metabolic parameters in predicting complete metabolic response - prognosis in HL. Materials and Methods: The study included 150 patients aged 18 and over who had been diagnosed with HL, underwent F-18 FDG PET/CT for staging and response assessment following standard chemotherapy regimens, and had a follow-up period of at least 36 months. The clinicopathological features and PET/CT metabolic parameters of the patients were recorded. Metabolic tumor volume (MTV) and total lesion glycolysis (TLG) were obtained from staging PET/CT using three different threshold values (SUV 2.5, SUV 4.0, SUVmax 41%). For each threshold value, total MTV and TLG were calculated by summing the MTV and TLG of all nodal and extranodal lesions. Regression analysis was performed to identify factors predicting metabolic treatment response and prognosis. A p-value of 101 ml), modifications in the standard treatment regimen could be considered to improve the disease course.