Orta ve yüksek riskli prostat kanseri nedeniyle cerrahiuygulanan hastalarda GA-68 PSMA PET/BT ile elde edilenvolümetrik ve kantitatif parametrelerin kötüprognostik patolojik parametreler ve postoperatifbiyokimyasal rekürrensi öngörmedeki başarısınındeğerlendirilmesi
Evaluation of the success of volumetric and quantitative parameters obtained by GA-68 PSMA PET/CT in predicting poor prognostic pathological parameters and postoperative biochemical recurrence in patients undergoing surgery for intermediate- and high-risk prostate cancer
- Tez No: 923589
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN BULUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Lokalize prostat kanserinin ana tedavisi olan radikal prostatektomi, morbiditesi oldukça yüksek bir cerrahidir. Preoperatif risk analizini güçlendirmek, hastaların beklentilerine daha uygun tedavilere yönlendirilmesini sağlayabilir. Gereç ve Yöntem: 1 Haziran 2019- 1 Aralık 2022 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Üroloji kliniğinde orta ve yüksek riskli PK nedeniyle RP operasyonu yapılmış ve preoperatif dönemde başlangıç evrelemesi amacıyla 68Ga PSMA PET/BT tetkiki yapılmış 127 hasta dahil edilmiştir. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 65.8±6.4 yıl idi. Volümetrik ve kantitatif parametrelerin preoperatif PSA ve prostat biyopsisindeki ISUP derecesi ile ilişkisi incelendiğinde, SUVmax ve TLG'nin hem PSA hem de ISUP derecesi ile güçlü derecede ilişkili olduğu; MTV'nin ise ISUP derecesi ile istatistiksel anlamlı ilişkisi olduğu gözlendi. ). Organa sınırlı olmayan hastalık için bağımsız risk faktörleri yüksek biyopsi ISUP derecesi (OR=2.185; 95% CI=1.116-3.234; p=0.006), yüksek biyopsi pozitif kor yüzdesi (OR=1.02; 95% CI=1.001-1.039; p=0.037) ve yüksek SUVmax değeri (OR=1.042; 95% CI=1.004-1.096; p=0.042) idi. PSA persistansı için sadece yüksek MTV (OR=1.143; 95% CI=1.026-1.273; p=0.015) bağımsız risk faktörü olarak gösterildi. Biyokimyasal rekürrens için sadece cerrahi sınır pozitifliği (OR=2.545; 95% CI=1.019-5.471; p=0.042) bağımsız risk faktörü olarak gösterildi. Sonuç: Görüntüleme yöntemlerindeki gelişmeler ile, preoperatif risk analizi daha yüksek başarı ile yapılabilmekte ve hastaların postoperatif sonuçları daha iyi öngörülebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Radical prostatectomy, the primary treatment for localized prostate cancer, is a surgical procedure with high morbidity. Strengthening preoperative risk analysis can facilitate guiding patients toward treatments that better align with their expectations. Materials and Methods: A total of 127 patients who underwent radical prostatectomy (RP) for intermediate- and high-risk prostate cancer (PCa) and had 68Ga PSMA PET/CT performed for initial staging during the preoperative period were included in the study. The procedures were conducted at the Urology Clinic of Ankara Bilkent City Hospital between June 1, 2019, and December 1, 2022. Results: The mean age of the patients was 65.8±6.4 years. Upon examining the relationship between volumetric and quantitative parameters and preoperative PSA levels and ISUP grades from prostate biopsy, it was observed that SUVmax and TLG were strongly associated with both PSA and ISUP grade. MTV showed a statistically significant relationship with ISUP grade. Independent risk factors for non-organ-confined disease included high ISUP grade on biopsy (OR=2.185; 95% CI=1.116-3.234; p=0.006), high percentage of positive biopsy cores (OR=1.02; 95% CI=1.001-1.039; p=0.037), and high SUVmax values (OR=1.042; 95% CI=1.004-1.096; p=0.042). For PSA persistence, high MTV was identified as the only independent risk factor (OR=1.143; 95% CI=1.026-1.273; p=0.015). Positive surgical margins were the sole independent risk factor for biochemical recurrence (OR=2.545; 95% CI=1.019-5.471; p=0.042). Conclusion: With advancements in imaging techniques, preoperative risk analysis can be conducted with greater accuracy, enabling better prediction of postoperative outcomes for patients.