Migrenli bireylerde kefir tüketiminin migren klinik bulgularına, gastrointestinal sistem ve mental sağlığa, immünite ve inflamasyona etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of kefir consumption on migraine clinical symptoms, gastrointestinal system and mental health, immunity and inflammation in individuals with migraine
  1. Tez No: 923590
  2. Yazar: HACER MERVE FİDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. HANDE BAKIRHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışma migren hastalarında kefir tüketiminin migren klinik bulgularına, gastrointestinal sistem ve mental sağlığa, immünite ve inflamasyona etkilerini incelemek amacıyla yapışmıştır. Uluslararası Bağ Ağrısı Klasifikasyonu-3 kriterlerine göre migren tanısı almış yaşları 19-64 aralığında değişen 40 birey çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılara anket formu aracılığıyla genel bilgi soruları sorulmuştur. Hasta kayıt dosyasından alınan biyokimyasal bulgular çalışmanın başlangıcında ve sonunda değerlendirilmiştir. Hastalardan müdahale öncesi ve sonrasında 2 günlük besin tüketim kaydı alınmıştır. Bireylerin antropometrik ölçümleri alınmış, migren atak şiddeti Vizüel Analog Skala (VAS) ile, migren dizabilitesi ise Migren Dizabilite Değerlendirme Ölçeği ile değerlendirilmiştir. Katılımcılar kefir grubu ve kontrol grubu olmak üzere rastgele şekilde iki gruba ayrılmıştır. Kefir grubundaki bireylerin 6 hafta boyunca 250 mL/gün sade laktozsuz kefir tüketimi sağlanmıştır. Kefir tüketiminden önce ve sonra migren klinik bulguları değerlendirilmiş olup immünite ve inflamasyon durumunu değerlendirmek için Sistemik İmmün-İnflamasyon İndeksi (SII), gastrointestinal belirtilerini değerlendirmek için Gastrointestinal Semptom Değerlendirme Ölçeği (GSRS), mental iyi oluşlarını değerlendirmek için ise Warwick-Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği (WEMWBS) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of kefir consumption on migraine clinical findings, gastrointestinal system and mental health, immunity and inflammation in migraine patients. 40 individuals aged 19-64 years who were diagnosed with migraine according to the International Classification of Headache-3 criteria were included in the study. General information questions were asked to the participants via a questionnaire form. Biochemical findings obtained from the patient record file were evaluated at the beginning and end of the study. 2-day food consumption records were obtained from the patients before and after the intervention. Anthropometric measurements of the individuals were taken, migraine attack severity was assessed with the Visual Analog Scale (VAS), and migraine disability was assessed with the Migraine Disability Assessment Scale. The participants were randomly divided into two groups as the kefir group and the control group. Individuals in the kefir group were provided with 250 mL/day plain lactose-free kefir consumption for 6 weeks. Migraine clinical findings were evaluated before and after kefir consumption, and the Systemic Immuno-Inflammation Index (SII) was used to evaluate immunity and inflammation status, the Gastrointestinal Symptom Assessment Scale (GSRS) was used to evaluate gastrointestinal symptoms, and the Warwick-Edinburgh Mental Well-Being Scale (WEMWBS) was used to evaluate mental well-being.