65 yaş ve üzeri diffüz büyük b hücreli lenfoma tanılı hastada conut skorlamasının diğer nutrisyonel indekslerle (PNI/GNRI) karşılaştırılması, conut ve diğer parametrelerin tedavi yanıtı ve sağkalım üzerine etkilerinin araştırılması
Comparison of the conut score with other nutritional indexes (PNI/GNRI) in patients aged 65 and over with diffuse large b-cell lymphoma, and investigation of the effects of conut and other parameters on treatment response and survival
- Tez No: 923600
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT AYER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
Özet
65 yaş ve üzeri DBBHL hastalarda conut ,pnı,gnrı skorlarının ölümü öngermedeki cut-offları değerlendirildiğinde ; CONUT için belirlenen >3 cut-off ile testin anlamlı cut-off için ölümü saptamadaki duyarlılık % 80, özgüllük % 61, tanı gücü (AUC) 0.74 ve anlamlı idi (p=0.008), pozitif öngörücü değeri % 62 ve negatif öngörücü değeri ise % 90 idi. PNI için belirlenen ≤41 cut-off ile testin anlamlı cut-off için ölümü saptamadaki duyarlılık % 80, özgüllük % 70, tanı gücü (AUC) 0.77 ve anlamlı idi (p=0.004), pozitif öngörücü değeri % 66 ve negatif öngörücü değeri ise % 91 idi. GNRI için belirlenen ≤96 cut-off ile testin anlamlı cut-off için ölümü saptamadaki duyarlılık % 80, özgüllük % 70, tanı gücü (AUC) 0.80 ve anlamlı idi (p=<0.001), pozitif öngörücü değeri % 68 ve negatif öngörücü değeri ise % 91 idi. 65 yaş üstü hastalarda conut>3 , pnı ≤41 ,gnrı ≤ 96 olan hastalar son sağkalım durumu, sağkalım süresi ve tedavi yanıt yanıtları değrlendirildiğinde istatiksel açıdan anlamlı bulunmuştur. 65 yaş ve üzeri DBBHL hastalarında CONUT skorunun genel sağkalım, prognostik belirteç (IPI) ile ilişkili olduğu görülmüştür. 65 yaş üstü hastalarda özellikle yüksek CONUT skorunun daha kısa sağkalımla bağlantılı olması ve mevcut prognostik skorlarla korelasyon göstermesi, bu skorlama sisteminin DBBHL hastalarında prognostik bir belirteç olarak kullanılabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
When evaluating the cut-off values of CONUT, PNI, and GNRI scores in predicting mortality in patients aged 65 and older with DBBHL: • For CONUT, a cut-off value of >3 showed a sensitivity of 80%, specificity of 61%, diagnostic power (AUC) of 0.74, and was statistically significant (p = 0.008). The positive predictive value (PPV) was 62%, and the negative predictive value (NPV) was 90%. • For PNI, a cut-off value of ≤41 showed a sensitivity of 80%, specificity of 70%, diagnostic power (AUC) of 0.77, and was statistically significant (p = 0.004). The PPV was 66%, and the NPV was 91%. • For GNRI, a cut-off value of ≤96 showed a sensitivity of 80%, specificity of 70%, diagnostic power (AUC) of 0.80, and was statistically significant (p < 0.001). The PPV was 68%, and the NPV was 91%. When evaluating survival status, survival time, and treatment responses in patients aged 65 and older with CONUT >3, PNI ≤41, and GNRI ≤96, statistically significant results were found. In DBBHL patients aged 65 and older, the CONUT score was found to be associated with overall survival and the prognostic indicator (IPI). The association between high CONUT scores and shorter survival, along with its correlation with existing prognostic scores, suggests that this scoring system could be used as a prognostic marker in DBBHL patients.