Kronik pelvik ağrıya sahip kadın hastalardapelvik konjesyon sendromu sıklığı
Frequency of pelvic conjection syndrome in female patients with chronic pelvic pain
  1. Tez No: 923604
  2. Yazar: BUĞRA TUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK YÜCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Kronik pelvik ağrı (KPA), kadınlarda yaşam kalitesini ciddi şekilde etkileyen ve etiyolojisi multifaktöriyel olan bir durumdur. Pelvik konjesyon sendromu (PKS), venöz yetmezlik kaynaklı, inflamatuar olmayan bir ağrı sendromudur ve KPA ile sıkça ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı, KPA hastalarında PKS sıklığını belirlemek ve klinik, ultrasonografik ve tanısal özellikleri değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, prospektif olarak KPA tanısı alan ve dahil edilme kriterlerini karşılayan 83 hastanın demografik ve ultrasonografik bulgularını analiz etmiştir. KPA tanısı alan hastalarda ultrasonografik değerlendirme yapılmış ve venöz konjesyon (VK) belirtileri kaydedilmiştir. Hastalar, KPA'ya eşlik eden VK varlığı açısından iki gruba ayrılarak demografik, klinik ve ultrasonografik parametrelerce karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda KPA tanısı alan hastaların %54,2'sinde VK varlığı tespit edilmiştir. VK varlığı olan hastaların çoğunluğunun multipar olduğu ve premenopozal dönemde bulunduğu belirlenmiştir. Ultrasonografik değerlendirmelerde, VK ile birlikte görülen KPA hasta grubunda anlamlı şekilde daha fazla ovaryan ven dilatasyonu (>6 mm), kıvrımlı tübüler ven varlığı, ovaryan vende yavaş venöz akım (
Özet (Çeviri)
Objective: Chronic pelvic pain (CPP) is a condition with a multifactorial etiology that significantly affects the quality of life in women. Pelvic congestion syndrome (PCS) is a non-inflammatory pain syndrome caused by venous insufficiency and is often thought to be associated with CPP. This study aims to determine the prevalence of PCS in patients with CPP and to evaluate its clinical, ultrasonographic, and diagnostic features. Materials and Methods: Our study prospectively analyzed the demographic and ultrasonographic findings of 83 patients diagnosed with CPP who met the inclusion criteria. Ultrasonographic evaluation was performed on patients diagnosed with CPP, and signs of venous congestion (VC) were recorded. Patients were divided into two groups based on the presence of VC accompanying CPP, and demographic, clinical, and ultrasonographic parameters were compared. Results: In our study, 54.2% of patients diagnosed with CPP were found to have VC. Most of the patients with VC were multiparous and in the premenopausal period. Ultrasonographic evaluations revealed significantly more ovarian vein dilatation (>6 mm), coiled tubular veins, slow venous flow in the ovarian vein (