Mekkî sûreler özelinde Süleyman Ateş ve Ömer Nasuhi Bilmen'in Kur'an ve tefsir anlayışı
Suleyman Ates and Omar Nasuhi Bilmen's understanding of Qur'an and tafsir in makkî surahs
  1. Tez No: 923631
  2. Yazar: AYŞE DOĞRUYOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEMSETTİN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Süleyman Ateş ve Ömer Nasuhi Bilmen, anlaşılıp yaşanması için indirilen Kur'an'ı tefsir eden iki çağdaş müfessirdir. Hem kendi insanımıza hitap etme hem de tefsir tarihine yön verme açısından önemli bir konumda olan bu iki değerli müfessirin çağdaş tefsir anlayışlarını mukayese ederek ortaya koymak istedik. Zaman-mekân düzleminde aynı havayı teneffüs eden ve halkın anlayabileceği bir eser telif etme amacıyla yola çıkan bu iki değerli müfessirin birbirinden farklı sayılacak bakış açıları sergilemeleri, tezimizin merak uyandıran temel dinamiğini oluşturmuştur. Çalışmamız boyunca her iki müfessirin telif ettikleri tefsirde farklı yaklaşımları, ilgili ayetlerin nasıl ve ne şekilde değerlendirildiklerine dair sorulara cevap bulma gayesini taşıdık. Bu noktadan hareketle her iki tefsir kaynağı, çapraz okumalar eşliğinde titizlikle ele alındı. Tezimizin içeriği, konunun önemine dair bilgiler veren giriş ile başlayıp akabinde iki ana başlıktan meydana gelmektedir. İkinci başlıkta, müfessirlerin hayatlarına ve tefsir metotlarına dair özet bilgiler yer almaktadır. Çalışmanın ayetler eşliğinde açıklandığı üçüncü başlık, kendi içinde üç alt konudan oluşmaktadır. Tezin ana çatısını teşkil eden bu son bölümde; her iki tefsirde dikkatimizi çeken Kur'an'ın edebî yönü, insanın inanç boyutu ve kevnî ayetlerle yaratılış ayetleri mukayeseli olarak irdelenmeye çalışıldı. Tezi sınırlandırmaya gitmek ve her iki müfessirin tefsir anlayışına dair net bir fikir elde etmek için konuyu Mekkî sûre ve ayetler özelinde ele aldık. Bu bağlamda Mekkî sûre ve ayetlerde edebi icazın ön plana çıkması, insanın inanç dünyasının bu ayetlerle inşa edilmesi, yaratılıştan bahseden kevnî ayetlerin yine Mekkî sûre ve ayetlerde sık sık tekrarlanarak insanların yaratıcıya yönlendirilmesi ve çeşitli şekillerde inkârcılara meydan okunması konu sınırlandırmada önemli bir yer tutmuştur. Konusu itibariyle kapsamlı sayılabilecek çalışmamız esnasında, tümevarım ve tümdengelim gibi yöntemler eşliğinde bazı konularda fikir sahibi olma ve temel noktalara temas etme yaklaşımı esas alınmıştır. Bu sebeple izaha muhtaç olan yerler, daha sonra yapılacak çalışmalara öncülük etmesi umuduyla, dipnotlarda açıklanma yoluna gidilmiştir. Sonuç itibariyle; tefsirlerin yazım tarihleri arasında çeyrek asırlık gibi bir zaman farkı olmasına rağmen, modernleşen dünyada bilimsel, teknolojik ve siyasi gelişmelerden etkilenen ülkenin konjonktürel yapısı ve bu sebeple toplumun içinden geçtiği sosyo-politik ortam etkisini hissettirmiş ve müfessirlerin kişilik yapıları telif ettikleri tefsirlerde farklılığa neden olmuştur. Bu da gözlemlediğimiz temel faktörü teşkil etmiştir. Kur'an'ın edebî yönüne farklı şekillerde dikkat çeken Süleyman Ateş gibi Ömer Nasuhi Bilmen'in de bu konuya farklı şekilde yaklaştığını tespit ettik. Ayrıca Süleyman Ateş'in, bilime ve onun verilerine göre ayetlerin mucizevi yönüne açıklık getirdiğini ve insanın iradesinden ve yaratılışından bahseden ayetleri de bu minval üzere ele aldığını gözlemledik. Ömer Nasuhi Bilmen ne bilimi reddetmiş ve ne de salt bilimselci olmuştur. Onun, ihtimalci bir anlayışla bilime yaklaşması tarafımızca dikkate değer bir sonuç olmuştur. Nihai olarak, her iki müfessirin kendine has tefsir anlayışına sahip olduğunu tespit ettik. Bunu da Kur'an'ın anlaşılmasında bir zenginlik olarak değerlendirmiş olduk.
Özet (Çeviri)
Suleyman Ates and Omer Nasuhi Bilmen are two contemporary exegetes of the Qur'an, which was revealed to be understood and lived. We wanted to compare the contemporary exegesis of these two valuable commentators, who are in an important position in terms of both addressing our own people and shaping the history of tafsir. The fact that these two valuable commentators, who breathe the same air in the time-space plane and set out to compose a work that the public can understand, exhibit perspectives that can be considered different from each other has constituted the basic dynamic of our thesis that arouses curiosity. Throughout our study, we aimed to find answers to the questions about the different approaches of both commentators in their exegesis and how and in what way the relevant verses were evaluated. From this point of view, both tafsir sources were meticulously handled with cross-reading. The content of our thesis starts with an introduction that gives information about the importance of the subject and then consists of two main headings. The second chapter provides a brief overview of the lives of the commentators and their methods of exegesis. The third title, in which the study is explained with verses, consists of three sub-topics. In this last chapter, which constitutes the main framework of the thesis, the literary aspect of the Qur'an, the faith dimension of human beings, and the verses of creation with the verses of the universe, which attracted our attention in both tafsirs, were tried to be analyzed comparatively. In order to limit the thesis and to get a clear idea of both commentators' understanding of tafsir, we focused on Makkî suras and verses. In this context, the prominence of literary invention in Makkî suras and verses, the construction of the world of human belief with these verses, the frequent repetition of the verses of creation in Makkî suras and verses, directing people to the Creator and challenging the unbelievers in various ways have played an important role in limiting the subject. In the course of our study, which can be considered comprehensive in terms of its subject matter, we have taken the approach of having an idea about some issues and touching on the basic points through methods such as induction and deduction. For this reason, places in need of explanation have been explained in footnotes in the hope that they will lead to future studies. As a result, although there is a time difference of a quarter of a century between the dates of writing the tafsirs, the conjunctural structure of the country, which is affected by the scientific, technological and political developments in the modernizing world, and therefore the socio-political environment in which the society passed through made its impact felt, and the personalities of the commentators caused differences in the tafsirs they compiled. This constituted the main factor we observed. Like Suleyman Ates, who drew attention to the literary aspect of the Qur'an in different ways, we found that Omar Nasuhi Bilmen also approached this issue in a different way. We also observed that Suleyman Ates clarified the miraculous aspect of the verses according to science and its data, and that he dealt with the verses mentioning the will and creation of man in this manner. Omar Nasuhi Bilmen neither rejected science nor was a pure scientist. His approach to science with a probabilistic understanding was a remarkable result for us. Finally, we have found that both commentators had their own unique understanding of exegesis, which we consider as a richness in understanding the Qur'an.