Farklı aligner plaklarının kullanımı sonrası diş ve plak renginde meydana gelen değişimlerin incelenmesi
  1. Tez No: 923674
  2. Yazar: ABDULLAH ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER GÜLYURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez, şeffaf plakların tam zamanlı kullanımından 15 gün sonra dişlerin ve şeffaf plakların renk değiştirmesini karşılaştırmayı amaçlamıştır. Çalışma grubundaki 20 hasta, 15 gün boyunca 3 farklı şeffaf plak olmak üzere 45 gün boyunca şeffaf plaklar kullanmıştır. Ek olarak, diş renk değiştirmesindeki farkı ölçmek için 20 hasta kontrol grubu olarak dahil edilmiştir. G-Aenial ve 3M ESPE akışkan kompozitler kullanılarak tutucu ataşmanlar, her hastaya tüm lateral ve kanin dişlerinin distal bölgelerine çapraz olarak yerleştirilmiştir. Üç adet plak iki adet akışkan kompozit ataşman ve iki adet şeffaf plak temizleyicinin renk değiştirme performansı test edilmiştir. Her plak 15 gün boyunca kullanılmış ve ardından hasta bir sonraki plaka geçirilmiştir. Alignerlarda ve hastaların dişlerinde renk değişimi, köpek dişinden orta üçte birlik bölüme ve köpek dişinin orta düzlemine kadar VITA Easyshade V spektrofotometresi kullanılarak değerlendirildi. Hastalar şeffaf alignerlarını kullandıktan hemen sonra bir aligner temizleyici kullanıldı ve ardından aligner renk değerlerinin ölçümleri tamamlandı. Elde edilen 120 aligner iki gruba ayrıldı. 60 aligner Fresh Guard ile tedavi edildi ve diğer 60'ı Corega tabletleri ile bir bardak suda saklandı. G-Aenial Flo'nun renk stabilitesi, 3M ESPE sıvı kompozitinden daha yüksekti (p=0,040 ve p=0,024). Çalışmamızda, ölçtüğümüz tüm dişlerde plak kullanımı sonucu renklenme meydana geldiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to compare the discolouration of teeth and clear aligners after 15 days of full-time use of clear aligners. The 20 patients in the study group had used clear aligners for 45 days, including 3 different clear aligners for 15 days. In addition, 20 patients were included as a control group to measure the difference in tooth discolouration. Retaining attachments using G-Aenial and 3M ESPE flowable composites were placed crosswise to each patient in the distal regions of all lateral and canine teeth. The performance of three aligner plates, two fluid composite attachments, and two clear aligner cleaners regarding discoloration were tested. Each aligner was used for 15 days, and then the patient was moved to the next aligner. Colour change on the aligners and the patients teeth were assessed from the canine to the middle third and mid-plane of the canine tooth using a VITA Easyshade V spectrophotometer. An aligner cleaner was used immediately after the patients used their clear aligners, and then the measurements of the aligner color values were completed. The 120 aligners obtained were divided into two groups. Sixty aligners were treated with Fresh Guard, and the other 60 were treated with Corega tablets and stored in a glass of water. The colour stability of G-Aenial Flo was higher than that of the 3M ESPE fluid composite (p=0.040 and p=0.024). In our study, it was determined that staining occurred in all the teeth we measured as a result of plaque use.