The effect of anodal transcranial direct current stimulation on performance in a 3-back task with tailored difficulty level
Anodal transkraniyal doğru akım uyarımının özel zorluk seviyesine sahip 3- geri testi performansı üzerindeki etkisi
- Tez No: 923690
- Danışmanlar: PROF. DR. SACİT KARAMÜRSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Psikoloji, Physiology, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Çalışma belleği, dilin anlaşılması, öğrenme ve akıl yürütme gibi karmaşık bilişsel işlevlerin gerçekleştirilmesinde kullanılan bilgilerin kısa süreli olarak depolanmasını ve işlenmesini sağlayan bir sistem olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışma, transkraniyal doğru akım uyarımının (tDCS) sol dorsolateral prefrontal kortekse (DLPFC) uygulanmasının çalışma belleği üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamıştır. Literatürde, tDCS'nin çalışma belleği üzerindeki etkilerini incelemek için sınırlı sayıda çalışma yapılmış ve bu çalışmaların sonuçlarının tutarsızlık gösterdiği bulunmuştur. Bu nedenle, standart n-back testlerinin tDCS'nin modülasyon etkisini yeterince tespit edememiş olabileceği düşünülmektedir. Özellikle, katılımcıların n-back testi sırasında algıladıkları zorluk seviyesindeki farklılıklar, doğruluk oranlarında değişkenliğe yol açabilmektedir. Bu sınırlamaları ele almak amacıyla, bu çalışmada bireysel farklılıklara göre özelleştirilmiş ve her katılımcının performans seviyesine uyarlanmış bir 3-back testi kullanılmıştır. Çalışmaya toplamda 22 sağlıklı katılımcı dahil edilmiştir. Her bir katılımcı için bireysel zorluk seviyelerini belirlemek amacıyla, 3-back testi, 3000 ms, 2400 ms ve 1800 ms uyarıcılar arası süre (ISI) değerleriyle rastgele bir sırada uygulanmıştır. En düşük doğruluk oranının elde edildiği ISI, katılımcının bireysel zorluk seviyesi olarak belirlenmiş ve ana deneysel oturumlarda kullanılmıştır. Deneysel aşamada, katılımcılara sol DLPFC'ye yerleştirilen 20 dakikalık anodal tDCS uygulanmıştır. Katılımcılar hem aktif hem de sham uyarım almıştır. İlk grup, önce aktif tDCS alarak, ardından en az bir hafta sonra sham uyarım uygulanmıştır. İkinci grup ise önce sham uyarım alıp, ardından en az bir hafta sonra aktif tDCS uygulanmıştır. Bir haftalık etki arınma süresi (washout) uygulanarak, ilk tDCS oturumunun etkilerinin ikinci oturum sonuçlarını etkilememesi sağlanmıştır. Çalışma kapsamında aktif tDCS ve sham koşulları karşılaştırılmıştır. Aktif tDCS koşulunda, sham uygulamasına ve başlangıç seviyesine kıyasla doğruluk oranlarında anlamlı derecede artırma ve yanlış alarm oranlarını azalma gözlemlenmiştir. Bu bulgular, aktif tDCS'nin nöromodülasyon yoluyla katılımcıların doğru ve yanlış uyaranları ayırt etme becerisini geliştirebileceğini ve öğrenme etkisinden bağımsız olarak performansı arttırabileceğini göstermektedir. Sonuç olarak, bu çalışma, bireysel farklılıkları dikkate alarak tDCS'nin çalışma belleği üzerindeki etkilerini inceleyen özelleştirilmiş bir metodolojik çerçeve sunmaktadır. Bu yaklaşım, tDCS'nin bilişsel işlevler üzerindeki etkisinin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmakta ve bu alandaki araştırmalar için yeni bir perspektif sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Working memory is defined as a system that enables the short-term storage and processing of information used in the execution of complex cognitive functions such as language comprehension, learning, and reasoning. This study aimed to investigate the effects of transcranial Direct Current Stimulation (tDCS) applied to the left dorsolateral prefrontal cortex (DLPFC) on working memory. In the literature, a limited number of studies have been conducted to examine the effects of tDCS on working memory. The results of these investigations have demonstrated inconsistencies. Therefore, these results suggest that standard n-back tests may have been insufficient to detect the modulation effect of tDCS on working memory. In particular, differences in participants' perceived difficulty levels during the n-back test may result in variability in accuracy rates. To address these limitations, this study employed a tailored 3-back test adapted to individual differences and adjusted according to each participant's performance level. A total of 22 healthy participants were included in the study. To determine tailored difficulty levels for each participant, the 3-back task was conducted with ISIs of 3000 ms, 2400 ms, and 1800 ms presented in a randomized order. The ISI with the lowest accuracy was determined to represent the individual difficulty level for each participant and was subsequently employed in the main experimental sessions. During the experimental phase, participants underwent 20 minutes of tDCS with the anode placed on the left DLPFC. Participants received both active and sham stimulation in a counterbalanced order. The first group received active tDCS first, followed by sham stimulation after a minimum of one week. The second group received sham stimulation first, followed by active tDCS after a minimum of one week. A one-week washout period was implemented to ensure that the effects of the first tDCS session did not influence the outcomes of the second session. The study compared active tDCS and sham conditions. In the active tDCS condition, significant improvements in accuracy rates and reductions in false alarm rates were observed compared to the sham condition and baseline. These findings suggest that active tDCS has the potential to enhance participants' ability to distinguish between true and false stimuli through neuromodulation and improve performance independently of learning effects. In conclusion, this study presents a tailored methodological framework that considers individual differences to investigate the effects of tDCS on working memory. This approach contributes to a better understanding of the impact of tDCS on cognitive functions and offers a new perspective for future research in this field.