Bilişim öğretmenlerinin iş tatminlerinin çeşitli faktörlere göre incelenmesi
Investigation of the professional satisfaction of informatics teachers according to various factors
- Tez No: 923747
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL SOMYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Öğretmenlik mesleği, ülke geleceği için kritik bir öneme sahiptir ve öğretmenlerin mesleklerini sağlıklı yürütülebilmesi ve öğrencilerle etkileşimin verimli olması, iş tatminine ulaşmaları ile mümkündür. İş tatmini yüksek olan öğretmenlerin, sınıfta daha zengin bir uygulama ortamı oluşturdukları, yenilikleri uygulamaya daha istekli oldukları ve verimliliklerinin arttığı bilinmektedir. Bu sebeple, öğretmenlerin iş tatminini etkileyecek değişkenlerin ortaya konulması büyük önem taşır. Bu araştırma bilişim teknolojileri öğretmenlerinin iş tatmini düzeylerinin mesleki kişilik tipleri, mesleki yeterliklerine yönelik algıları, demografik özellikleri, meslekteki deneyimleri ve çevresel faktörlere göre incelenmesini amaçlamaktadır. İlişkisel araştırma yönteminin kullanıldığı bu araştırma, 846 bilişim öğretmeninin katılımıyla gerçekleşmiştir. Bu araştırmada tabakalı örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Araştırma sorularına yanıt aramak için Minnesota İş Tatmin Ölçeği, Mesleki Yeterlik Algısı Ölçeği, Kişisel Küre-Envanteri kısa formu ile araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgiler formu kullanılmıştır. Veri analizi sonuçlarına göre bilişim öğretmenlerinin mesleklerinden orta düzeyde memnun olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Erkek öğretmenlerin iş tatminleri kadınlara göre daha yüksektir. Okulda laboratuvar bulunması iş tatmini düzeylerini yükseltmektedir. Bilişim öğretmenlerinin iş tatminleri arasında çalıştıkları okul türüne göre ve mesleki tecrübelerine göre anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Bilişim öğretmenlerinin genel iş tatminlerini cinsiyet (erkek öğretmenler lehine), çalışılan okulda bilişim laboratuvarının olması (pozitif yönde) ve mesleki tecrübe (negatif yönde) yordamaktadır. Mesleki Yeterlik Algılarına yönelik 3 faktörden ikisini oluşturan Öğretme ve Öğrenme Stratejileri ile Mesleki Bilgi ve Beceriler, iş tatmini pozitif yönde yordamaktadır. Mesleki kişilikle ilgili Sekizli model boyutları arasında olan sosyal kolaylaştırma, doğa/açık alan, yardım faktörlerinin iş tatmini pozitif yönde, sanat boyutunun ise negatif yönde yordadığı bulunmuştur. Mesleki kişilikle ilgili altılı profil içinde yer alan araştırmacı ve sosyal tip tatmini pozitif yönde, yaratıcı tip ise negatif yönde yordamaktadır. Mesleki kişilikle ilgili dörtlü profil içinde olan İnsanlar ve nesneler iş tatminini pozitif yönde, veriler ve fikirler negatif yönde yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
The teaching profession is critically important to a country's future, as teachers can effectively engage with students and perform their roles well only if they experience professional satisfaction. Teachers who are satisfied in their roles create more enriched classroom environments, demonstrate a greater openness to innovation, and show enhanced productivity. Therefore, it is essential to identify the factors influencing teachers' professional satisfaction. This study examines the professional satisfaction levels of IT teachers in relation to their occupational personality types, perceptions of professional competence, demographic characteristics, work experience, and environmental factors. Conducted as correlational research, this study included 846 IT teachers, selected using systematic sampling, a non-random sampling method. The research utilized the Minnesota Job Satisfaction Scale, the Perception of Professional Competence Scale, the short form of the Personal Sphere Inventory, and a personal information form developed by the researcher to address the research questions. Data analysis revealed that IT teachers generally report moderate satisfaction levels. Male teachers demonstrated higher satisfaction levels than female teachers, and the availability of a laboratory at the school was associated with increased satisfaction. Significant differences were observed in teachers' satisfaction based on school type and years of professional experience. Teaching and Learning Strategies and Professional Knowledge and Skills, which constitute two of the three factors related to perceptions of professional competence, positively predict satisfaction. Among the six occupational personality profiles, the investigative and social types positively predict satisfaction, whereas the artistic type predicts satisfaction negatively. The presence of an IT laboratory in the school, the absence of a robotic coding laboratory, perceptions of professional competence in content knowledge, and the realistic, enterprising, and conventional personality types do not predict satisfaction.