İlk okuma yazmaya hazırlık programının anne dili Türkçe olmayan anasınıfı çocuklarının kelime hazinesi, dinleme ve konuşma becerilerini geliştirmeye etkisinin incelenmesi
The effect of the first literacy preparation program on the development of vocabulary, listening and speaking skills of preschool children whose mother's language is not Turkish
  1. Tez No: 923748
  2. Yazar: NEBİ ALTUNOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ AKYOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 294
Özet
Bu araştırmanın amacı ilk okuma yazmaya hazırlık programının anne dili Türkçe olmayan anasınıfı çocuklarının kelime hazinesi, dinleme ve konuşma becerilerini geliştirmeye etkisini incelemektir. Araştırma, karma yöntem desenlerinden müdahale deseni ile yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubu Van İli İpekyolu ilçesinde bulunan anaokulu öğrencileri, veliler ve okul öncesi öğretmeninden oluşmuştur. Çalışmada, nicel veriler Türkçe Erken Dil Gelişim Testi (TEDİL) ve Peabody Resim-Kelime Testi (PRKT) aracılığıyla, nitel veriler ise Yarı yapılandırılmış görüşme formları ve araştırmacı günlüğü aracılığıyla toplanmıştır. Uygulama sürecinde deney grubunda bulunan öğrencilere 14 hafta boyunca çeşitli etkinlikler yapılmış olup kontrol grubunda bulunan öğrencilere herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Elde edilen nicel verilerin analizinde JASP veri analizi paket programı kullanılmıştır. Çalışma kapsamında elde edilen nitel verilerin analizinde ise MAXQDA 22 veri analiz programından yararlanılmıştır. Çalışmada ilk olarak deney ve kontrol gruplarının kelime hazinesi, dinleme ve konuşma becerilerine ait ön test puanları karşılaştırılmış ve 2 grubun puanları arasında anlamlı bir farklılığın oluşmadığı tespit edilmiştir. Ardından deney ve kontrol grubunda yer alan çocukların TEDİL testinden aldıkları kelime hazinesi, dinleme ve konuşma becerilerine ait ön test ve son test puanları arasında farklılık olup olmadığı incelenmiştir. Analiz sonucunda ön test ve son test puanları arasında fark oluştuğu ve oluşan bu farkın istatistiksel açıdan anlamlı olduğu görülmüştür. Kontrol grubunda yer alan çocukların kelime hazinesi, dinleme ve konuşma becerilerine ön test ve son testten aldıkları puanlar arasındaki farkın ise anlamlı olmadığı görülmüştür. İki grubun son test puanları karşılaştırıldığında kelime hazinesi, dinleme ve konuşma becerilerine ait puanlar arasında anlamlı fark oluştuğu görülmüştür. Çalışma sonucunda deney grubunda yer alan çocukların velileri ve öğretmenleri ile yapılan görüşmelerde İYHAP'ın hem okulda hem de ev ortamında çocukların Türkçe konuşma becerilerini olumlu yönde etkilediği ortaya çıkmıştır. Özellikle dönem başında kendini Türkçe ifade edemeyen çocukların dönem sonunda Türkçe ifade konusunda oldukça geliştikleri belirtilmiştir. Araştırmacı günlüğünde yer alan notlara göre çocuklar başta sosyal ortamlarında yoğun olarak Anne dillerini kullanırken dönem sonunda kendi aralarında bile daha çok Türkçe konuşmaya başlamışlardır. Bu verilerden hareketle İYHAP kapsamında yapılan etkinliklerin deney grubunda yer alan çocukların kelime hazinesini, dinleme becerileri ve konuşma becerilerini geliştirdiği sonucuna ulaşılmıştır. Ulaşılan sonuçlara dayalı olarak velilere, öğretmenlere ve araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of the first literacy readiness curriculum on the development of vocabulary, listening and speaking skills of kindergarten children whose mother tongue is not Turkish. The research was conducted with an intervention design, one of the mixed methods designs. The study group of the research consisted of kindergarten students, parents, school administrators and preschool teachers in the İpekyolu district of Van Province. In the study, quantitative data were collected through Test of Early Language Development (TELD-3) and Peabody Picture-Vocabulary Test (PPVT), and qualitative data were collected through semi-structured interview forms and researcher diary. During the intervention process, various activities were carried out for 14 weeks for the students in the experimental group, but no intervention was made for the students in the control group. JASP data analysis package program was used to analyze the obtained quantitative data. MAXQDA 22 data analysis program was used to analyze the qualitative data obtained within the scope of the study. In the study, firstly, the pre-test scores of vocabulary, listening and speaking skills of the experimental and control groups were compared and it was determined that there was no significant difference between the scores of the 2 groups. Then, it was examined whether there was a difference between the pre-test and post-test scores of the children in the experimental and control groups regarding the vocabulary, listening and speaking skills they received from the TELD-3 test. As a result of the analysis, it was seen that there was a difference between the pre-test and post-test scores and this difference was statistically significant. The difference between the vocabulary, listening and speaking skills pre-test and post-test scores of the children in the control group was not significant. When the post-test scores of the two groups were compared, it was seen that there was a significant difference between the scores of vocabulary, listening and speaking skills. As a result of the study, interviews with the parents, school administrators and teachers of the children in the experimental group revealed that curriculum positively affected children's Turkish speaking skills both at school and at home. In particular, it was stated that children who could not express themselves in Turkish at the beginning of the term improved considerably in Turkish expression at the end of the term. According to the notes in the researcher's diary, while the children used their mother tongue intensively in their social environments at the beginning, at the end of the term they started to speak Turkish more even among themselves. Based on all the results obtained, it can be said that the activities carried out within the scope of curriculum improved the Turkish vocabulary, listening and speaking skills of the children in the experimental group. Based on the results, suggestions were made to parents, teachers and researchers.