Okul öncesi eğitime devam eden çocukların dijital oyun seçimleri ile anne baba tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between preschool children's digital game choices and parental attitudes
  1. Tez No: 923751
  2. Yazar: MÜGE YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte dijital oyunlar, çocukların günlük yaşamlarında önemli bir yer tutmuştur. Özellikle okul öncesi dönemde, çocukların dijital oyunlarla olan etkileşimlerinin giderek arttığı gözlenmektedir. Dijital oyunların çocuklar üzerindeki etkileri, olumlu ve olumsuz yönleriyle birçok çalışmaya konu olmuştur. Bu oyunlar, çocukların bilişsel ve sosyal gelişimlerine katkı sağlarken, aynı zamanda çocuklarda dijital bağımlılık, sosyal izolasyon ve şiddet eğilimi gibi olumsuz etkiler de yaratabilmektedir. Çocukların dijital oyun seçimlerini ve bu oyunlarla olan etkileşimlerini belirleyen önemli bir faktör anne babaların çocuklarına karşı sergiledikleri tutumlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada, anne babaların çocuk yetiştirme tutumları ile okul öncesi çocukların dijital oyun seçimlerinin birbirlerini nasıl etkilediği incelenmiştir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini, 2023–2024 eğitim öğretim yılında, çocukları okul öncesi eğitim gören, Ankara ilinde ikamet eden 515 anne/baba oluşturmuştur. Araştırmada veriler;“Anne/Baba ve Çocuk Bilgi Formu”,“Dijital Oyun Oynama Alışkanlıkları Ölçeği”ve“Anne-Baba Çocuk Yetiştirme Tutumları Ölçeği (ABTÖ)”aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS 24.0 yazılımı kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; çocukların büyük oranda (%74,2), çoğunlukla 1 saatten az ve cep telefonları aracılığıyla (%58,6) dijital oyun oynadıkları görülmüştür. Çocuklar yüksek oranda spor /yarış oyunları (%41,1) ve puzzle- bulmaca/eğitici oyunları (%34,0) oynamayı tercih etmiştir. Dijital oyun oynayan çocukların aileleri, dijital oyun oynamayan çocukların aileleri ile kıyaslandığında daha baskıcı ve otoriter tutum sergilemektedir. Dijital oyunlar başında uzun süre geçiren ve küçük yaşlardan itibaren dijital oyun oynayan çocukların daha olumsuz etkilendiği ve anne/babaların dijital oyunların denetimi konusunda daha fazla destek ihtiyacı duyduğu sonucuna varılmıştır. Daha baskıcı ve otoriter tutumlar sergileyen ailelerin çocuklarının daha fazla dijital oyun oynama eğiliminde olduğu tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Dijital Oyun, Bilgisayar Oyunu, Anne Baba, Çocuk Sayfa Adedi : XCVIII + 98 Danışman : Prof. Dr. Sami ŞAHİN
Özet (Çeviri)
With the rapid development of technology, digital games have taken an important place in children's daily lives. Especially in the preschool period, it is observed that children's interactions with digital games are gradually increasing. The effects of digital games on children have been the subject of many studies with their positive and negative aspects. While these games contribute to children's cognitive and social development, they can also have negative effects such as digital addiction, social isolation and tendency to violence. An important factor that determines children's digital game choices and their interactions with these games is the attitudes of parents towards their children. This study examined how parents' child rearing attitudes and preschool children's digital game choices affect each other. Relational survey model was used in the study. The population of the study consisted of 515 parents whose children were in preschool education in the 2023-2024 academic year and who resided in Ankara province. Data were collected through“Parent and Child Information Form”,“Digital Gaming Habits Scale”and“Parent Child Raising Attitudes Scale (PCRA)”. The data obtained were evaluated using SPSS 24.0 software. According to the results of the study, it was observed that children mostly (74.2%) played digital games for less than 1 hour and via their cell phones (58.6%). Children preferred to play sports/racing games (41.1%) and puzzle/puzzle/educational games (34.0%). Families of children who play digital games exhibit more oppressive and authoritarian attitudes compared to families of children who do not play digital games. It was concluded that children who spend a long time in front of digital games and play digital games from an early age are more negatively affected and that parents need more support in controlling digital games. It was determined that children of families with more oppressive and authoritarian attitudes tend to play more digital games. Keywords : Digital Gaming, Computer Games, Parents, Children Page Number : XCVIII + 98 Supervisor : Prof. Dr. Sami ŞAHİN