Görsel sanatlar eğitiminde e–portfolyo ile ilgili öğretim elemanları ve öğrenci görüşlerinin incelenmesi
Investigation of instructor and student opinions on e-portfolio in visual arts education
- Tez No: 923752
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERTUĞRUL KÜPELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma, görsel sanatlar eğitimi bağlamında e-portfolyo kullanımının, öğrencilerin sanatsal gelişim süreçlerine etkisini ve bu süreçte öğretim elemanları ile öğrencilerin deneyimlerini incelemiştir. Araştırma, 100 öğrenci ve 10 öğretim elemanının katılımıyla gerçekleştirilmiş; veri toplama sürecinde yarı yapılandırılmış görüşme formları ve anketler kullanılmıştır. Karma yöntem desenine dayalı olan bu çalışma, hem nicel hem de nitel veri toplama tekniklerini bir araya getirmiştir. Nicel veriler SPSS programı ile analiz edilmiş; nitel veriler ise içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Araştırmanın bulguları, e-portfolyoların öğrencilerin sanatsal çalışmalarını düzenli bir şekilde kaydetme, öz değerlendirme becerilerini geliştirme ve yaratıcı ifade süreçlerini desteklemede etkili bir araç olduğunu ortaya koymuştur. Öğrenciler, e-portfolyolar sayesinde sanatsal ilerlemelerini daha iyi izleyebilmiş ve geri bildirimler doğrultusunda kendilerini geliştirme fırsatı bulmuştur. Öğretim elemanları ise e-portfolyoların değerlendirme süreçlerini kolaylaştırdığını ve öğrenciler arasında iş birliği ile etkileşimi artırdığını ifade etmiştir. Bununla birlikte, teknolojik altyapı eksiklikleri ve öğrencilerin dijital becerilerindeki yetersizlikler, e-portfolyo kullanımında önemli zorluklar olarak tespit edilmiştir. Araştırma, bu sorunların giderilmesi için teknolojiye erişimin artırılması ve dijital eğitim uygulamalarına yönelik rehberlik hizmetlerinin sağlanmasının önemini vurgulamaktadır. Sonuç olarak, e-portfolyoların sanat eğitimi sürecinde yaratıcı düşünme, değerlendirme ve sanatsal gelişim için etkili bir araç olduğu, aynı zamanda öğrenci motivasyonunu artırarak öğrenme sürecine olumlu katkılar sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of e-portfolio usage in the context of visual arts education on students' artistic development processes and explores the experiences of instructors and students during this process. The research was conducted with the participation of 100 students and 10 instructors, utilizing semi-structured interview forms and surveys during the data collection process. Based on a mixed-method design, this study integrates both quantitative and qualitative data collection techniques. Quantitative data were analyzed using the SPSS program, while qualitative data were evaluated through content analysis. The findings of the study reveal that e-portfolios are an effective tool for systematically recording students' artistic works, enhancing self-assessment skills, and supporting creative expression processes. Students were able to better monitor their artistic progress and found opportunities for improvement based on feedback. Instructors expressed that e-portfolios facilitated assessment processes and increased collaboration and interaction among students. However, technological infrastructure deficiencies and students' lack of digital skills were identified as significant challenges in e-portfolio usage. The study emphasizes the importance of improving access to technology and providing guidance services for digital education applications to address these issues. In conclusion, e-portfolios were found to be an effective tool in promoting creative thinking, evaluation, and artistic development in art education processes, while also enhancing student motivation and contributing positively to the learning process.