Okul öncesi eğitim programıyla bütünleştirilmiş bilinçli farkındalık uygulamalarının çocukların öz düzenleme becerilerine etkisi
The effect of mindfulness practices integrated with preschool education program on children's self-regulation skills
- Tez No: 923755
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP FULYA TEMEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada“Okul Öncesi Eğitim Programıyla Bütünleştirilmiş Bilinçli Farkındalık Uygulamaları”nın okul öncesi dönem çocuklarının öz düzenleme becerileri üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın modeli, karma yöntem araştırmalarından“İç İçe Karma Desen (The Embedded Design)”olarak tasarlanmıştır. Nicel boyutta ön test- son test kontrol gruplu yarı deneysel araştırma modeli kullanılmıştır. Çalışma grubunu 20 deney 20 kontrol olmak üzere; MEB'e bağlı bir anasınıfında eğitimine devam eden toplam 40 çocuk ile deney grubundaki çocukların öğretmeni ve anneleri oluşturmuştur. Çalışma kapsamında dokuz hafta sürecek bir içerik hazırlanmış ve araştırmacı tarafından haftada üç gün deney grubundaki çocuklarla sınıfta etkinlik yapılmıştır. Araştırmanın nicel verileri;“Okul Öncesi Öz Düzenleme Ölçeği (OÖDÖ)”ile nitel verileri ise; öğretmen ve annelere yönelik hazırlanan iki ayrı yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla elde edilmiştir. Tüm veriler uygun istatistik yöntemleriyle analiz edilerek değerlendirilmiştir. Bulgular,“dikkat/dürtü kontrolü, olumlu duygu ve öz düzenleme becerileri”boyutlarının her birinde deney grubu lehine anlamlı düzeyde farklılık olduğunu ortaya koymuştur. Bu farklılıkların büyük etki değerine sahip olduğu görülmüştür. Anne ve öğretmen görüşleri de bu ilerlemeyi desteklemiş dolayısıyla çocuklardaki ilerlemenin sosyal çevrelerine de yansıdığı saptanmıştır. Böylelikle hazırlanan içerik ve yapılan uygulamaların etkililiği ortaya konmuştur. Çalışma kapsamında öz düzenlemeyle ilgili çocukların yaşadığı/yaşayacağı problemlere bilinçli farkındalık uygulamaları aracılığıyla çözüm bulunabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Bu nedenle uygulamaların daha bilinir hâle gelmesi ve yaygınlaştırılması önerilmiştir. Anahtar Kelimeler : Bilinçli farkındalık, öz düzenleme, okul öncesi eğitim, yarı deneysel Sayfa Adedi : 127+ xvii
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effect of“Mindfulness Practices Integrated with Preschool Education Program”on preschool children's self-regulation skills. The research model was designed as“The Embedded Design”from mixed methods research. In the quantitative dimension, a quasi-experimental research model with pretest-posttest-control group was used. The study group consisted of a total of 40 children studying in a preschool affiliated to the Ministry of National Education, 20 experimental and 20 control groups, and the teacher and mothers of the children in the experimental group. Within the scope of the study, a nine-week program was prepared and the researcher practiced activities with the children in the classroom of experimental group three days a week. Quantitative data of the study were collected through“Preschool Self-Regulation Assessment (PSRA)”and qualitative data were obtained through two separate semi-structured interview forms prepared for the teacher and mothers. All data were analyzed and evaluated using appropriate statistical methods. The findings revealed that there were significant differences in favor of the experimental group in each of the dimensions of“attention/impulse control, positive emotions and self-regulation skills”. These differences were found to have a large effect size. The opinions of the teacher and mothers also supported this progress, so it was seen that the progress in the children was also reflected in their social environment. In this way, the effectiveness of the prepared program and practices was revealed. Within the scope of the study, it was concluded that solutions can be found to the problems that children experience/will experience related to self-regulation through mindfulness practices. For this reason, it was recommended that the practices become widely known and disseminated. Key Words : Mindfulness, self-regulation, preschool education, quasi-experimental Page Number : 127+ xvii