Teknoloji çağında değişim ajanı olarak bilişim teknolojileri öğretmenleri
Information technology teachers as change agents in the age of technology
- Tez No: 923756
- Danışmanlar: PROF. DR. SERÇİN KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
21. yüzyılda eğitim sistemleri, dijital dönüşümün getirdiği değişimlerle karşı karşıyadır. Bu dönüşüm, öğretmenlerin liderliği ve katkılarıyla mümkün hale gelmekte, özellikle Bilişim Teknolojileri öğretmenleri kritik bir rol üstlenmektedir. Değişim ajanı bilişim teknolojileri öğretmenleri öğrencilerin 21. yüzyıl becerilerini geliştirmelerine katkı sağlarken, dijital yeterliliklerin yaygınlaştırılmasını sağlayarak okullarda ve toplumda dijital dönüşümün öncüsü olurlar. Bu tez kapsamında değişim ajanı bilişim teknolojileri öğretmenlerinin sahip olduğu özellikler, gerçekleştirdikleri uygulamalar, okul ve toplum değişimine etkileri ve onları motive eden unsurlar ile karşılaştıkları zorluklar analiz edilerek, bu rolü destekleyecek bağlamların oluşturulmasına yönelik bir çerçeve sunulması amaçlanmıştır. Bu araştırma, öğretmenlerin bireysel deneyimlerini ve bakış açılarını derinlemesine analiz edebilmek amacıyla nitel araştırma desenlerinden durum çalışması olarak tasarlanmıştır. Tez kapsamında veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşmeler kullanılmıştır. Tezin çalışma grubunun seçiminde amaçlı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Çalışma grubu okullarında değişim ajanı olarak rol alan Bilişim Teknolojileri öğretmenlerinden oluşmuştur. Ankara ilinde çeşitli okullarda görev yapan altı bilişim teknolojileri öğretmeni ile gerçekleştirilen derinlemesine görüşmelerden elde edilen veriler, MAXQDA nitel veri analiz programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Gerçekleştirilen içerik analizi sonuçlarına göre“Değişim Ajanı Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerinin Özellikleri”,“Değişim İçin Motive Eden Faktörler”,“Ders Kapsamında Yürütülen Faaliyetler”,“Ders Dışı Faaliyetler”,“Okuldaki Değişime Etki”,“Toplumsal Değişime Etki”ve“Okul İçi ve Dışı Destek ve Katılım”olmak üzere 7 tema ile 8 kategori ve 65 alt kategori elde edilmiştir. Katılımcılarla yapılan görüşmelerin analizlerinden elde edilen sonuçlar değişim ajanı bilişim teknolojileri öğretmenlerinin toplumda dijital yeterliliklerin yaygınlaştırılması, yapay zekâ farkındalığı, meslektaş-okul-veli-işveren işbirliklerinin geliştirilmesi gibi alanlarda toplumsal dönüşümde önemli bir rol üstlendiklerini göstermektedir. Ayrıca değişim ajanı Bilişim Teknolojileri öğretmenlerinin yaptıkları uygulamalardaki başarılarının yönetim, meslektaş ve veli desteği ile artarken maddi kaynak eksikliği ve bürokratik engeller ile motivasyonlarının düştüğü bulgularına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, education systems are facing the changes brought about by digital transformation. This transformation is made possible by the leadership and contributions of teachers, and especially Information Communication Technologies teachers play a critical role. Information Communication Technologies teachers as change agents contribute to the development of students' 21st century skills and become the pioneers of digital transformation in schools and society by disseminating digital competencies. This thesis aims to provide a framework for creating contexts to support this role by analyzing the characteristics of change agent Information Communication Technologies teachers, their practices, their impact on school and community change, what motivates them and the challenges they face. This research was designed as a case study, qualitative research design, to analyze teachers' individual experiences and perspectives in depth. Within the scope of the thesis, semi-structured interviews were used as data collection instrument. The purposive sampling method was employed in the selection of the study group fort he thesis. Informetion Communication Technology teachers who function as change agents within their respective schools were selected for inclusion in the study group. The data obtained from in-depth interviews with six Information Communication Technologies teachers working in various schools in Ankara were analyzed through MAXQDA qualitative data analysis program. According to the results of the content analysis, 7 themes, 8 categories and 65 subcategories were obtained:“Characteristics of Change Agent ICT Teachers”,“Factors Motivating Change”,“Activities Conducted within the Course”,“Extracurricular Activities”,“Impact on Change at School”,“Impact on Social Change”and“Support and Participation Inside and Outside School”. The results obtained from the analysis of the interviews with the participants show that change agent Information Communication Technologies teachers play an important role in social transformation in areas such as the dissemination of digital competencies in society, artificial intelligence awareness, and the development of colleague-school-parent-employer collaborations. In addition, it was found that the success of change agent Information Communication Technologies teachers in their practices increased with the support of the administration, colleagues and parents, while their motivation decreased with the lack of financial resources and bureaucratic obstacles.