Türk hukukunda ısrarlı takip suçu
Crime of stalking in Turkish law
  1. Tez No: 923766
  2. Yazar: MİRAÇ FIRAT ÇOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SURURİ AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
İnsan, yaradılışı gereği, hayatta kalabilmek ve ihtiyaçlarını temin edebilmek adına bir arada yaşamaya mecbur vaziyettedir. Bu sebeple insanoğlu var olduğu günden bu yana toplum içerisinde yaşamını sürdürmektedir. Ne var ki bir insan toplumunun olduğu yerde, bu insanlar arasında anlaşmazlıkların da ortaya çıkması kaçınılmaz bir durumdur. Bu anlaşmazlıkların önüne geçebilmek için hukuk kuralları ortaya çıkmıştır. Var olan hukuk kuralları, kimi zaman insanlar tarafından ihlal edilebilmektedir. Ceza hukuku alanında yer alan kuralların ihlal edilmesiyle, gerekli olan diğer şartların da varlığı halinde, suç olarak ifade edilen hukuki kurum ortaya çıkmış olacaktır. Toplumsal düzeni sağlamak için, ceza kanunları vasıtasıyla çok sayıda suç ihdas edilmiştir ve bu suçlar ihlal ettikleri hukuki değerlere göre cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, hayat karşı suçlar ve malvarlığına karşı suçlar gibi çeşitli gruplara ayrılmaktadır. Bu gruplardan birisi de hürriyete karşı suçlardır. Bu çalışmanın konusu, Türk Ceza Kanunu'nun“hürriyete karşı suçlar”başlıklı ikinci kitap, ikinci kısım ve yedinci bölümünde yer alan ısrarlı takip suçudur. Bu çalışmanın amacı, ısrarlı takip suçunun tarihi gelişimi ve genel yapısını ortaya koymak, Türk hukukunda yer alan ısrarlı takip suçu düzenlemesini detaylı bir biçimde incelemek ve uygulamada karşılaşılabilecek olan sorunlara çözüm önerisi getirebilmektir.
Özet (Çeviri)
By nature, humans are compelled to live together in order to survive and meet their needs. As a result, since the dawn of humanity, people have continued their lives within societies. However, it is inevitable that conflicts will arise among individuals within any given community. In order to prevent such conflicts, legal rules have been established. These legal rules may sometimes be violated by individuals. When the rules within the field of criminal law are violated, and other necessary conditions are met, the legal institution referred to as a crime will arise. To maintain social order, many crimes have been established through criminal law, and these crimes are categorized into various groups based on the legal values they violate, such as crimes against sexual inviolability, crimes against life, and crimes against property. One of these groups consists of crimes against freedom. The subject of this study is the crime of stalking, which is outlined in the second book, second section, and seventh chapter of the Turkish Penal Code under the title“Crimes Against Freedom.”The aim of this study is to reveal the historical development and general structure of the crime of stalking, examine in detail the provisions related to stalking in Turkish law, and offer solutions to potential problems that may arise in practice