Avrupa Birliği ortak dil çerçevesi programının Milli Eğitim Bakanlığı ilköğretim okullarında yabancı dil (İngilizce) dersi öğretiminde uygulanabilirliği
The applicability of council of European framework (cef) in primary schools of Turkish Ministry of National Education as a foreign language teaching (English)
- Tez No: 205530
- Danışmanlar: DR. AYBARS ERÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 303
Özet
Teknolojik gelişmeler sonucu oluşan ortak yatırımlar ve ticari faaliyetler, insan ilişkilerinin deyoğunlaşmasını sağlamıştır. Bu ilişkiler sırasında kişiler arasında bilgi paylaşımı sağlamakamacıyla da dil bilme zorunluluğu ortaya çıkmıştır.Dünyada yaşanan bu değişimler, Avrupa Birliği ülkelerinin dil politikalarını da etkilemiş veortak değerler çerçevesinde bütünleştirmek amacıyla çoğul dilli ve çoğul kültürlü bir AvrupaToplumu için Avrupa Ortak Dil Çerçevesi oluşturulmuştur. Erözden'in (2005) de belirttiğigibi, asıl amaç, kişilerin dil öğrenmesini sağlamaktan çok, ortak bir erek doğrultusundaAvrupa'da hareketliliği artırma ve ortak bir Avrupa Kültürü ortaya çıkartmak için ulusların veinsanların bir araya gelmeleri ve kaynaşmalarını sağlamaktır.Ülkemizde de bu birliğin bir parçası olmak ve Avrupa Birliği'ne girebilmek amaçlı,çoğunluğu eğitim odaklı olan birçok uyum çalışması yapılmıştır. Bu nedenle de MEBbünyesinde, özellikle dil eğitiminde Avrupa Ortak Dil Çalışmaları dikkate alınarak yeniprogramlar ve çalışmalar yapıldığı gözlenmektedir. Bu bilinçle eğitim ve öğretimin birincikademesi olan 4. sınıftan itibaren yabancı dil olarak İngilizce öğretimi başlamış ve İngilizcedersi öğretimi benimsenmiştir.Bu verilerden yola çıkarak bu çalışmamızda, Milli Eğitim Bakanlığı'nın ilköğretimokullarında dil öğretimiyle ilgili yayınlamış olduğu Talim Terbiye Kurul Kararları ve AvrupaOrtak Dil Çerçevesi'nde yer alan dil öğretim yöntem ve teknikleriyle ilgili ölçütler dikkatealınmıştır. Bu ölçütler göz önünde bulundurularak birbirlerine uyumları değerlendirilmiş,MEB ve Avrupa Ortak Dil Çerçevesi'nin dil öğretiminde hangi yöntem ve teknikleri dikkatealdıkları belirlenip elde edilen sonuçlar yoluyla eksik yönler tespit edilmeye çalışılmıştır.Çalışmanın değerlendirmeler bölümünde, saptanan eksiklikler incelenmiş, ulaşılan sonuç;?sonuç? başlığı altında ifade edilmiştir. Bu çalışmayla amaçlanan dil eğitimi üzerineülkemizde yapılan çalışmalara destek olmak ve bu konuda farklı bir bakış açısı sunmaktır.
Özet (Çeviri)
Shared investments and commercial activities which come out as a result of technologicaldevelopments have also proved the intensity of the human relations. During theserelationships, the obligation of speaking a foreign language has emerged in order to providethe share of information among the people. These changes which have been experienced inthe world have also affected the language policies of Council of Europe and The CommonEuropean Language Framework of Reference for Languages have been constituted in order toform a plurilingual and pluricultural European Society in order to integrate them into commonvalues framework. As Erözden stated (2005), the main purpose is to increase the mobility inEurope in accordance with a common target and to make the nations come together in order tocreate a common European Culture rather than enabling the people to learn language.Also, in our country a lot of adaptation studies most of which are education - oriented, havebeen carried out to become a part of this union and to aim at entering European Union.Because of that, it has been observed that in the constitution of The Ministry of NationalEducation (MNE), especially in language education, new programs and studies have beencarried out taking into account The Common European Framework of Reference forLanguages (CEF). By means of this consciousness, English teaching has been started from the4th grade which is the first stage of the education and teaching and English language teachinghas been adopted.In the light of these data, in this study, the criteria regarding language teaching method andtechniques which have taken place in European Framework of Reference for Languages andTeaching Training Committee Resolutions regarding language teaching in primary schoolswhich have been published by The Ministry of National Education (MNE) have been takeninto view. By taking into account these criteria, the adaptation between each other have beenassessed, and it has been determined that which methods and techniques have been taken intoconsideration by MNE and CEF, and by means of the obtained results, lacking aspects havebeen tried to be established. In the assessment part of this study, determined deficiencies havebeen examined and reached a conclusion have been stated under the topic ?conclusion?. Theaim of this work is to support the studies on language education in our country and to presenta different perspective on this topic