Bianeller bağlamında uluslararası sanat organizasyonlarının sanatçıyı biçimleme stratejileri
Strategies of international art organizations to shape artists in the context of biannels
  1. Tez No: 923811
  2. Yazar: NALAN METE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT YABALAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Uluslararası sanat bienalleri, çağdaş sanat dünyasında önemli bir rol oynayan etkinliklerdir. Bu organizasyonlar, sanat akımlarını ve yenilikçi eğilimleri sergileyerek sanat camiasına geniş bir bakış açısı sunar. Bienaller, sanatçılara eserlerini sergileme ve uluslararası alanda tanınma fırsatı vererek etkileşimlerini artırır ve yaratıcılıklarını teşvik eder. Bienallerin sadece sanat eseri sergilemekle kalmayıp aynı zamanda belirli stilleri, temaları ve sanat anlayışlarını teşvik eden önemli platformlardır. Bu bağlamda, bienallerin artistik üretime yön veren faktörler olarak nasıl işlev gördüğü, sanatçıların yaratıcı süreçlerini etkileyen unsurlar ve daha geniş bir sanat ekosisteminin parçası olarak rolleri oldukça önemlidir. Tez çalışması kapsamında uluslararası sanat bienallerinin sanatçılar üzerindeki etkisini derinlemesine incelemekte ve bu etkinin altında yatan dinamikleri ortaya koymaktadır. Araştırma, okuma ve literatür taraması gibi nitel bir metodolojiyle, çeşitli bienallerin sanatçılar üzerindeki somut etkilerini analiz etmektedir. Sanatçı seçimi dinamikleri üzerinde durularak, hangi kriterlerin dikkate alındığı ve bu süreçte hangi sosyal, ekonomik ve kurumsal faktörlerin etkili olduğu tartışılmaktadır. Küratöryel yaklaşımlar bağlamında, bienallerin küratörlerinin rollerinin ve sanat eserlerinin sunum biçimlerinin, sanatçıların kendilerini nasıl ifade edebilecekleri üzerinde doğrudan bir etkisi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ayrıca, çalışmamızda bienallere katılmanın sanatçılar için getirdiği yaratıcı özgürlüklerini etkileyen birçok dış baskı ve fırsat beraberinde incelenmektedir. Sanatçılar, bienaller aracılığıyla küresel sanat dünyasına bağlansalar da, bu süreçte iv belirli bir sanatsal kimliğe ya da beklentilere hizmet etme zorunluluğu ile karşılaşabilmektedirler. Tezimiz uluslararası sanat bienalleri bağlamında ortaya çıkan dinamiklerin sanatçıların kariyer gelişimine ve sanatsal özgürlüklerine olan etkisini ve sanatçıların yaratıcı potansiyellerinin çeşitli kurumsal yapıların ve ekonomik-kültürel güçlerin etkileşimi çerçevesinde nasıl şekillendiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
International art biennials are events that play an important role in the world of contemporary art. These organizations showcase art movements and innovative trends, offering a broad perspective to the art community. Biennials give artists the opportunity to exhibit their works and be recognized internationally, increasing their interaction and stimulating their creativity. Biennials are important platforms that not only exhibit artworks but also promote certain styles, themes and artistic approaches. In this context, how biennials function as drivers of artistic production, the elements that influence artists' creative processes, and their role as part of a broader art ecosystem are all important. This thesis explores in depth the impact of international art biennials on artists and reveals the dynamics underlying this impact. Through a qualitative methodology of reading and literature review, the research analyzes the concrete impact of various biennials on artists. It focuses on the dynamics of artist selection, discussing which criteria are taken into account and which social, economic and institutional factors are influential in this process. In the context of curatorial approaches, we have tried to demonstrate that the role of the curators of biennials and the way in which artworks are presented have a direct impact on how artists can express themselves. In addition, our study also aims to analyze the impact of participating in biennials.