Erken çocukluk eğitiminde dramanın ilkokula hazır bulunuşluğa etkisi
The effect of drama in early childhood education on readiness forprimary school
  1. Tez No: 923812
  2. Yazar: KORAY BUDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ÇİĞDEM GÜNEYSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Yaratıcı drama eğitimi, okul öncesi dönemde çocukların okul hazır bulunuşluklarını geliştirmede etkili bir yöntemdir. Bu araştırmanın amacı, yaratıcı drama eğitiminin, 5-6 yaş aralığındaki çocukların dil ve bilişsel gelişimlerine olan etkilerini incelemektir. Araştırmada, çocukların kelime anlama, cümleler, eşleştirme, kopya etme, sayı hazırlığı ve genel bilgi gibi bilişsel alt becerilerinin yanı sıra okuma hazırlığı ve genel hazırlık düzeyleri değerlendirilmiştir. Çalışmada, öğretim sürecinin etkilerini analiz etmek üzere ön test-son test modeli uygulanmış ve yarı deneysel desen ile parametrik olmayan istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Araştırma, Ankara ilinde bir anaokuluna devam eden 12 deney ve 12 kontrol grubu olmak üzere toplam 24 çocuk üzerinde gerçekleştirilmiştir. Deney grubundaki çocuklara yaratıcı drama etkinlikleri uygulanırken, kontrol grubundaki çocuklar Milli Eğitim Bakanlığı okul öncesi eğitim öğretim programını takip etmiştir. Veriler, Metropolitan Okula Olgunluk Testi ile toplanmış ve Mann Whitney U testi ile Wilcoxon İşaretli Sıralar testi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları, deney grubundaki çocukların dil ve bilişsel becerilerinde anlamlı bir gelişim sağladığını göstermiştir. Özellikle kelime anlama, cümleler, eşleştirme, sayı hazırlığı ve genel bilgi gibi alt testlerde deney grubunun kontrol grubuna kıyasla belirgin bir ilerleme kaydettiği görülmüştür. Ayrıca, okuma hazırlığı ve genel hazırlık puanlarında da deney grubunun lehine anlamlı farklar bulunmuştur. Sosyal becerilere yönelik doğrudan bir ölçüm yapılmamakla birlikte, yaratıcı drama uygulamalarının grup çalışmaları ve etkileşim yoluyla çocukların sosyal becerilerini geliştirme potansiyeli olduğu öngörülmüştür. Elde edilen bulgular, yaratıcı drama eğitiminin çocukların okul hazır bulunuşluklarını desteklediğini göstermektedir. Bu doğrultuda, yaratıcı drama uygulamalarının okul öncesi eğitim müfredatına entegre edilmesi önerilmektedir. Gelecek araştırmaların, yaratıcı drama eğitiminin uzun vadeli etkilerini ve farklı demografik gruplar üzerindeki katkılarını inceleyerek yöntemin daha kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesine olanak sağlaması gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Creative drama education is an effective method to improve children's school readiness in preschool period. The aim of this study is to examine the effects of creative drama education on the language and cognitive development of 5-6 year old children. In the study, children's cognitive sub-skills such as word comprehension, sentences, matching, copying, number readiness and general knowledge, as well as reading readiness and general readiness levels were evaluated. In the study, a pretest-posttest model was applied to analyze the effects of the instructional process, and Quasi-experimental design and nonparametric statistical methods were used. The study was conducted on a total of 24 children, 12 in the experimental group and 12 in the control group, attending a kindergarten in Ankara. While creative drama activities were applied to the children in the experimental group, the children in the control group followed the standard preschool program. Data were collected using the Metropolitan School Readiness Test and analyzed using the Mann Whitney U test and Wilcoxon Signed Rank test. The findings of the study showed that children in the experimental group made significant progress in language and cognitive skills. Especially in subtests such as word comprehension, sentences, matching, number readiness and general knowledge, it was observed that the experimental group made significant progress compared to the control group. In addition, significant differences were found in favor of the experimental group in reading readiness and general readiness scores.