Mukopolisakkaridoz tanılı hastalarda görülen nörolojik bulguların değerlendirilmesi
Evaluation of neurological findings in patients diagnosed with mucopolysaccharidosis
  1. Tez No: 923816
  2. Yazar: YASEMİN ŞENGEZER EVİRGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK İNCECİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nöroloji ve Metabolizma Polikliniği'nde takip edilen 175 mukopolisakkaridoz (MPS) tanılı hastanın farklı tiplerine göre nörolojik bulgularının retrospektif olarak değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma, MPS tanısı almış ve düzenli poliklinik takibi yapılmış 175 hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Hastalar MPS'nin alt tiplerine göre sınıflandırılarak, demografik veriler, başvuru yakınmaları, tanı yaşları, antropometrik ölçümler, nörolojik bulgular, psikometrik testler ve radyolojik bulgular retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Nörolojik bulgular arasında otizm, nöbet, davranış bozuklukları, uyku bozuklukları, işitme kaybı ve karpal tünel sendromu gibi bulgular değerlendirilmiştir. Radyolojik görüntülemelerden serebral beyaz cevher lezyonları, spinal lezyonlar, hidrosefali ve servikal darlık/miyelopati gibi bulgular ele alınmıştır. Psikometrik değerlendirme kapsamında Denver Gelişim Tarama Testi, Stanford-Binet ve WISC-R zeka ölçeği testleri uygulanmış, hastaların mental ve motor gelişimleri incelenmiş ve farklılıklar araştırılmıştır. Bulgular: Çalışmada farklı MPS tipleri arasında anlamlı bulgular tespit edilmiştir. MPS III B hastalarının % 71.4'ünde davranış bozuklukları (p=0.004), % 53.8'inde nöbet ve epilepsi gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to retrospectively evaluate the neurological findings of 175 patients diagnosed with various types of mucopolysaccharidoses (MPS) who were followed at the Pediatric Neurology and Metabolism Departments of Çukurova University Faculty of Medicine. Materials and Methods: The study was conducted on 175 patients diagnosed with MPS and regularly followed at the outpatient clinic. Patients were classified according to their MPS subtypes, and demographic data, presenting symptoms, ages at diagnosis, anthropometric measurements, neurological findings, psychometric test results, and radiological findings were retrospectively reviewed. Among the neurological findings, the presence of autism, seizures, behavioral disorders, sleep disturbances, hearing loss, and carpal tunnel syndrome were evaluated. Radiological assessments included cerebral white matter lesions, spinal lesions, hydrocephalus, and cervical stenosis/myelopathy. Psychometric evaluations were performed using the Denver Developmental Screening Test, the Stanford-Binet test, and WISC-R, examining the patients' mental and motor development and exploring any differences. Results: Significant findings were identified among different MPS subtypes. Behavioral disorders were observed in 71.4 % of MPS III B patients (p=0.004), and seizures/epilepsy were detected in 53.8 % of these patients.