Görsel düşünme ile soyut fotoğrafın irdelenmesi
Examining abstract photography through visual thinking
- Tez No: 923838
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇAK İSMET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Görme ediminin öncülüğünde“Görsel Düşünme”, onun en önemli kavramlarından olan 'Görsel Algıda Zekâ' nın algı, imge ile düşünceye devinimi belirleyiciliğinde kişinin sezgisel ve zihinsel bilme yetileriyle bütünleşik olarak gerçekleşmektedir.“Görsel Düşünme”üzerine yapılan çalışmalarda Rudolf Arnheim'ın aynı adla bilinen eseri önemli bir başvuru odağı olmuştur.“Görsel Düşünme”perspektifinde gören ile görülenin ilişkisi bütünlüğünde anlamlandırma ve düşünce üretimi, salt nesneden olguya ya da bağlamlarına ya da her ikisine de bağlı olmayı gerekli kılmaktadır. Tezde özellikle üzerinde durulan“Soyut Fotoğraf”kavramı; fotoğraf olgusu üzerine yapılan çalışmalarla oluşturulan bilişim içinde fotoğrafın görme kültürü ilişkisi ve onun temel özellikleriyle şekillenen bir yapıda anlam kazanan durumuyla ayrıntılandırılarak ortaya konulmuştur. Bu yaklaşım ile“Soyut Fotoğraf”ın soyut sanat içindeki yeri belirlenmeye çalışılmıştır. Amaçlandığı üzere;“Görsel Düşünme”nin“Soyut Fotoğraf”la tanımlandığı zeminde ilişkilendirilmesi, görme duyusunun yol göstericiliğinde algı-imge-düşünce ekseninde irdelenmesine olanak sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Under the leadership of the act of seeing,“Visual Thinking”is realized in an integrated manner with the intuitive and mental knowledge abilities of the person in the determination of the movement of perception and image and thought with one of its most important concepts, 'Intelligence in Visual Perception'. In the studies conducted on“Visual Thinking”, Rudolf Arnheim's work known by the same name has been an important reference point. In the perspective of“Visual Thinking”, the relationship between the seer and the seen, the meaning-making and thought production in its integrity necessitates being dependent on the object or the phenomenon or both. In this thesis, it has been presented in detail with the situation that gains meaning in a structure shaped by the relationship between photography and visual culture and its basic features within the informatics created by studies on the phenomenon of photography. With this approach, the place of“Abstract Photography”in abstract art has been tried to be determined. As aimed; Associating“Visual Thinking”with“Abstract Photography”on the ground where it is defined has enabled it to be examined on the perception-image-thought axis under the guidance of the sense of sight.