Arcus aortae'nın dallanma varyasyonlarının incelenmesi
Examination of branching variations of the arcus aortae
  1. Tez No: 923837
  2. Yazar: ÖZGE NUR ÇEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Aorta sistemik dolaşımın ana damarıdır. Sol ventrikülden çıkan ostium aortae ile başlayan aorta, karın boşluğunda lumbal 4. vertebra alt kenarı hizasında sonlanır. Arcus aortae'den ayrılan dallar farklı noktalardan ve farklı şekillerde olabilir. Arcus aortae ve dallarının gelişimi fetal yaşamın ilk haftalarından başlayarak 8. haftada şeklini almış olur. Bu embriyolojik gelişimi sırasında farklılıklar oluşabilir. Aort anevrizmaları ve Marfan sendromu gibi bağ dokusu hastalıkları aort diseksiyonuna sebep olabilir. Aort diseksiyonu, aortun intima ve adventisya tabakasının spontan longitudinal ayrışması sonucu oluşan klinik tablodur. Arcus aortae'nın anevrizması ve diseksiyonları kompleks cerrahi operasyon ile tedaviyi gerektirir. Arcus aortae'nin anevrizmaları ve diseksiyonları kompleks cerrahi yöntemleriyle tedavi edilmektedir. Girişimciler, endovasküler stent gibi daha az invaziv teknikleri tercih etmektedir. Geliştirilen cerrahi yöntemler serebral iskemi oluşma riskini engellemeyi hedefler. Bu çalışmadaki amacımız varyasyonları inceleyerek görülme sıklıklarını ortaya çıkarmak. Çalışmamızda 310 hastanın BT anjiografi görüntüsü retrospektif olarak 3D ve MIP olarak incelenmiştir. Yaş ortalaması 64.52 olan 310 kişinin 151 erkek ve 159 kadından oluşmaktadır. Elde edilen veriler SPSS 24.0 programıyla analiz edildi. Yaptığımız analiz sonucunda cinsiyetler arası istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. Klasik tip %75, tip 2 %20.32, tip 3 %2.58, tip 4 %0.96 ve tip 5 %0.96 oranda bulundu. Arterlere ait anatomik yapıların konumlarının belirlenmesi, özellikle erken müdahalenin şart olduğu olgularda, doğru, sağlıklı, hızlı ve başarılı girişimlerin yapılabilmesi için önemlidir. Aynı şekilde damar dallanma varyasyonlarının bilinmesi özellikle baş-boyun ve göğüs bölgesinde yapılması planlanan radyolojik veya cerrahi operasyonlarda gelişebilecek komplikasyonların önüne geçilmesi için hayati önem taşımaktadır. Bu sebeple çalışmamızın kalp-damar cerrahları, girişimsel radyologlar, kardiyologlar, baş-boyun cerrahları ve göğüs cerrahları için önemli bilgiler sağlayacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aorta is the main vessel of the systemic circulation. The aorta begins with the ostium aortae arising from the left ventricle and terminates in the abdominal cavity at the level of the lower edge of the lumbar 4th vertebra. Branches from the arcus aortae may arise from different points and in different shapes. The development of the arcus aortae and its branches begins in the first weeks of fetal life and takes shape by the 8th week. Differences may occur during this embryologic development. Aortic aneurysms and connective tissue diseases such as Marfan syndrome can cause aortic dissection. Aortic dissection is the spontaneous longitudinal separation of the intima and adventitia of the aorta. Aneurysms and dissections of the arcus aortae require complex surgical treatment. Aneurysms and dissections of the arcus aortae are treated with complex surgical procedures. Interventionalists prefer less invasive techniques such as endovascular stenting. Improved surgical methods aim to prevent the risk of cerebral ischemia. Our aim in this study is to examine variations and to reveal their incidence. In our study, CT angiography images of 310 patients were retrospectively analyzed in 3D and MIP. The 310 patients consisted of 151 males and 159 females with a mean age of 64.52 years. As a result of our analysis, no statistically significant difference was found between genders. Classical type was found 75%, type 2 20.32%, type 3 2.58%, type 4 0.96% and type 5 0.96%. As a result of our analysis, no statistically significant difference was found between genders. Determining the location of the anatomical structures of the arteries is important for accurate, healthy, rapid and successful interventions, especially in cases where early intervention is essential. Likewise, knowledge of vascular branching variations is vital to prevent complications that may develop in radiologic or surgical operations, especially in the head-neck and chest region. Therefore, we think that our study will provide important information for cardiovascular surgeons, interventional radiologists, cardiologists, head and neck surgeons and thoracic surgeons.