Kronik bel ağrısında manuel lenf drenajının ağrı, merkezi sensitizasyon, hareket korkusu ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
Effect of manual lymph drainage on pain, central sensitization, fear of movement and quality of life in chronic back pain
  1. Tez No: 923872
  2. Yazar: CANSU DAĞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR KAYA SARIBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Müziği Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çalışmamızda, nonspesifik kronik bel ağrısı (NKBA) tanılı katılımcı konvansiyonel fizyoterapiye (KF) ek olarak uygulanan manuel lenf drenaj (MLD) tekniğinin ağrı, merkezi sensitizasyon, hareket korkusu ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin araştırılması amaçlandı. Çalışmada 18-65 yaş arası 36 NKBA'lı katılımcı KF+Manuel Lenf Drenajı grubuna (KF+MLD; n=18) ve KF grubuna (KF; n=18) randomize edildi. Çalışmada 5 hafta, haftada 3 kez,. KF grubuna Ultrason, Transkutaneöz Elektriksel Sinir Stimülasyonu ve Hotpack modalitelerine ek olarak fizyoterapist gözetiminde egzersiz programı, KF+MLD grubuna ise KF'ye ek olarak MLD uygulandı. Tüm katılımcıların tedavi öncesi (1. Ölçüm), 7. seans sonu (2. Ölçüm) ve tedavi sonrası (3. Ölçüm) Vizüel Analog Skala (VAS) ve algometre ile ağrı düzeyleri, Santral Sensitizasyon Ölçeği (SSÖ) ile merkezi sensitizasyonları, JOA Bel Ağrısı Değerlendirme Anketi (JOABADA) ile fonksiyonellik düzeyleri, Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ) ile hareket korkuları, Kısa form-12 (KF-12) ile yaşam kaliteleri değerlendirildi. Sonuçlara bakıldığında tüm parametrelerde her iki grupta da anlamlı iyileşmeler görüldü. Gruplar arası KF+MLD grubunda VAS 2. ve 3. ölçüm, JOABADA 2. ve 3. ölçüm“bel ağrısı dereceniz”, 2. ölçüm“kalça ve bacaklardaki ağrı dereceniz”, 3. ölçüm“kalça ve bacaklardaki uyuşukluk dereceniz”, 2. ve 3. ölçüm KF-12 FBP ve ZBP 3. ölçüm değerlerinin KF grubuna göre daha düşük düzeyde olduğu belirlendi. Kinezyofobi ve merkezi sensitizasyon değerlerinde her iki grupta da benzer düzeyde iyileşme görüldü. VAS, JOABADA, KF-12 ZBP, SSÖ, BAE, TKÖ ∆(Delta) (iyileşme miktarı) değerlerinin gruplar arasında benzer düzeyde olduğu, ∆(Delta) MMAA'nın KF grubunda, KF-12 FBP ∆(Delta)'nın KF+MLD grubunda daha yüksek olduğu görüldü. NKBA'da KF ile birlikte uygulanan MLD ile ağrı düzeylerinde daha hızlı iyileşmeler sağlanabileceği ortaya kondu.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of manual lymphatic drainage (MLD) technique, applied in addition to conventional physiotherapy (CP), on pain, central sensitization, movement fear, and quality of life in participants diagnosed with nonspecific chronic low back pain (NCLBP) were investigated. Thirty-six NCLBP participants aged 18-65 were randomized into two groups: the CP + Manual Lymphatic Drainage (CP+MLD; n=18) group and the CP group (CP; n=18). The study lasted for 5 weeks, with sessions held 3 times per week. The CP group received an exercise program under physiotherapist supervision along with ultrasound, transcutaneous electrical nerve stimulation, and hot pack modalities, while the CP+MLD group received the same CP interventions plus MLD. Pain levels were assessed using the Visual Analog Scale (VAS) and algometer, central sensitization was assessed with the Central Sensitization Inventory (CSI), functional levels were evaluated using the JOAB Pain Evaluation Questionnaire (JOABPEQ), movement fear was measured by the Tampa Scale for Kinesiophobia (TSK), and quality of life was assessed with the Short Form-12 (SF-12) before treatment (1st measurement), after the 7th session (2nd measurement), and post-treatment (3rd measurement). Results showed significant improvements in all parameters for both groups. Between-group comparisons revealed that in the CP+MLD group, VAS, JOABPEQ 2nd and 3rd measurements for“low back pain severity”, 2nd measurement for“hip and leg pain severity,”3rd measurement for“hip and leg numbness severity,”and 2nd and 3rd measurement of SF-12 physical and mental health scores PCS and MCS were lower than in the CP group. Improvements in kinesiophobia and central sensitization were similar in both groups. The ∆(Delta) values for VAS, JOABADA, SF-12 MCS, CSI, BAE, and TSK were similar between groups, with ∆(Delta) MMPQ being higher in the CP group, and ∆(Delta) SF-12 FBP higher in the CP+MLD group. The study concluded that MLD applied with CP in NCLBP may lead to faster improvements in pain levels.