Çocuklar için felsefe eğitim programının çocukların bakış açısı alma ve iletişim becerilerine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of P4C curriculum on children's perspective taking and communication skills
- Tez No: 923943
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVLET ALAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Education and Training, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Araştırmada Çocuklar İçin Felsefe Eğitim Programının çocukların bakış açısı alma ve iletişim becerileri üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada yarı deneysel desenlerden ön test- son test eşitlenmemiş kontrol gruplu model kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunda 2023-2024 eğitim-öğretim yılında, Konya'nın Selçuklu ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı anaokulu bünyesindeki sınıflara devam eden 5 yaş grubu (23 deneme, 23 kontrol grubu) 46 çocuk yer almıştır. Araştırmanın bağımlı değişkeni; çocukların bakış açısı alma ve iletişim becerileri, bağımsız değişkeni ise;“Çocuklar İçin Felsefe Eğitim Programıdır”. Araştırmanın deneme grubundaki çocuklara haftanın üç günü 8 hafta boyunca Çocuklar İçin Felsefe Eğitim Programı uygulanmıştır. Araştırmanın verileri“Çocuklar için Bakış Açısı Alma Testi (ÇBT)”ve“5-6 Yaş Okul Öncesi Çocukları İçin İletişim Becerileri Ölçeği”ile toplanmıştır. Araştırmanın başlangıcında deneme ve kontrol grubundaki çocuklara ÇBT ve İletişim Beceri Ölçeği uygulanmıştır. Uygulanan programın sonrasında deneme ve kontrol grubundaki çocuklara son testler uygulanmıştır. Son testlerin uygulanmasından 6 hafta sonra izleme testi deneme grubundaki çocuklara uygulanmıştır. Araştırma sonucunda; uygulanan programın çocukların bakış açısı alma ve iletişim becerileri üzerinde etkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to explore the influence of P4C curriculum upon children' perspective taking and communication skills. The pretest-posttest unequal control group model, which is one of the quasi-experimental designs, was used in the research. The study group of the research included 46 children from the 5-year-old sample (23 in the experimental group, and 23 in the control group) who attended kindergartens affiliated to the Ministry of National Education in the Selçuklu district of Konya in the 2023-2024 academic year. The dependent variable of the study was children's perspective-taking and communication skills while the independent variable was the P4C curriculum. P4C curriculum was applied to the children in the experimental group of the study three days a week for 8 weeks. The data of the study was collected through 'Test of Perspective Taking for Children' and 'Scale of Communication Skill for 5–6-Year-Old Preschoolers. This test and scale were applied to the children in both groups at the beginning of the research. Following the implementaion of the curriculum, post-test was applied to the kids in experimental and control groups. After 6 weeks period following the post-test, a follow-up test was administered to the experimental group. As a result of the study, it was identified that the curriculum was effective on children's perspective taking and communication skills.