EFL instructors' perceptions on intercultural communicative competence (ICC) and their culture-related practices in language classes
İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretim görevlilerinin kültürlerarası iletişim yetisi üzerine algıları ve kültür kapsamlı ders uygulamaları
- Tez No: 923993
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVGİ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, hazırlık okullarında, İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten (EFL) öğretim görevlilerinin, kültürlerarası iletişim becerisi (ICC) ve ders içi kültür temelli etkinlikleri hakkındaki algılarını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın teorik çerçevesi, Byram'ın ICC Modeli' ne (1997) dayanmaktadır. Bu nicel araştırmada, veriler bir ICC Anketi aracılığıyla Ankara'da bulunan özel ve devlet üniversitelerinde görev yapan 179 öğretim görevlisinden toplanmıştır. Çalışmanın verileri, SPSS aracılığıyla betimleyici ve çıkarımsal testlerle analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, EFL eğitmenlerinin ICC'ye yönelik algılarının ve kültürel çeşitliliğe verdikleri önemin yüksek olduğunu göstermektedir. Ayrıca, eğitmenlerin farklı kültürlere yönelik etkinlikleri derslerine dahil ettikleri belirlenmiştir. Bununla birlikte, yüksek ICC algıları ile çeşitli kültürleri ders içi uygulamalara dahil etme oranlarının tam anlamıyla örtüşmediği görülmüştür. Bu çalışma, öğretmenler, öğretmen eğitimcileri, İngilizce öğrenen bireyler ve müfredat ve materyal tasarlayıcıları için kültürlerarası iletişim becerisi farkındalığını artırmaya yönelik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the perceptions of English as a Foreign Language (EFL) instructors regarding their intercultural communication competence (ICC) and their perceived culture-based classroom practices in teaching English. The theoretical framework of the study is based on Byram's ICC Model (1997). In this quantitative study, the data were collected through an ICC Exploration Survey designed by the researcher from 179 instructors working at private and public universities in Ankara, Türkiye. The data were analyzed using SPSS through both descriptive and inferential statistical methods. The findings indicate that instructors have a high level of sensitivity towards ICC and place significant importance on cultural diversity. Moreover, it was observed that instructors incorporate activities related to diverse cultures into their lessons. However, there appears to be a discrepancy between their high ICC perceptions and their perceived practice of integrating diverse cultural elements into their lessons. This study offers recommendations to enhance intercultural communication competence awareness among EFL teachers, teacher trainers, English language learners, and curriculum and materials developers.