Toplumsal yapı ve eşitsizlikler: Toz Bezi, Parazit ve Las Ninas Bien filmleri üzerine bir analiz
Social structure and inequalities: An analysis on the filmsDuster, Parasite and Las Ninas Bien
- Tez No: 924003
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİÇEK COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez, sinema ve sosyoloji arasındaki ilişkiyi inceleyerek toplumsal eşitsizliklerin, sınıfsal ayrışmaların ve toplumsal cinsiyet rolleri gibi temaların sinemadaki temsillerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, Güney Kore yapımı Parazit (2019), Meksika yapımı Las Ninas Bien (2018) ve Türk yapımı Toz Bezi (2015) filmleri detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Bu üç film, farklı kültürel bağlamlardan seçilmiş olsa da sınıfsal ve toplumsal cinsiyet eşitsizliklerinin evrensel özelliklerini dramatize etmektedir. Tezde, Pierre Bourdieu'nün kültürel, sosyal ve ekonomik sermaye kavramları; Karl Marx'ın sınıf çatışması ve kapitalizm eleştirisi; feminist teorinin toplumsal cinsiyet eşitsizliklerine yönelik eleştirileri; ve Frankfurt Okulu'nun kültürel endüstri kavramı kuramsal çerçeve olarak kullanılmıştır. Bu teorik çerçeve, filmlerdeki toplumsal yapıları anlamak ve bu yapıların evrensel sorunlarını karşılaştırmalı bir perspektifle ele almak için temel oluşturmuştur. Sonuç olarak, Parazit, Las Ninas Bien ve Toz Bezi filmleri, toplumsal eşitsizliklerinin ve toplumsal cinsiyet rollerinin farklı kültürel bağlamlardaki temsillerini, sinemanın bir toplumsal eleştiri aracı olarak kullanımını göstermektedir. Bu çalışma, sinemanın toplumsal yapılar üzerindeki etkilerini ve kültürlerarası karşılaştırmalar yoluyla evrensel toplumsal sorunları anlamadaki rolünü ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the relationship between cinema and sociology by analyzing the representations of social inequalities, class divisions, and gender roles in films. The study focuses on three films: the South Korean Parasite (2019), the Mexican Las Ninas Bien (2018), and the Turkish Toz Bezi (2015). Despite being selected from different cultural contexts, these films dramatize the universal features of class and gender-based inequalities. The theoretical framework of the thesis is built on Pierre Bourdieu's concepts of cultural, social, and economic capital; Karl Marx's theories of class conflict and critique of capitalism; feminist theory's critiques of gender inequalities; and the Frankfurt School's concept of cultural industry. This framework provides the basis for understanding the social structures depicted in the films and analyzing these structures' universal problems from a comparative perspective. In conclusion, Parasite, Las Ninas Bien, and Toz Bezi showcase how social inequalities and gender roles are represented in different cultural contexts, highlighting cinema's role as a tool for social critique. This study reveals the impact of cinema on social structures and its ability to illuminate universal social issues through cross-cultural comparisons.