Doğa kültür bağlamında ağaç ve kuş yuvası üzerine resimsel betimlemeler
Pictorial depictions on trees and bird nests in the context of nature culture
  1. Tez No: 924030
  2. Yazar: ÖMER ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL GÖĞEBAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Doğa kültür bağlamında ağaç ve kuş yuvası üzerine resimsel betimlemeler başlıklı bu tezde ağaç ve kuş yuvası ele alınarak doğal yaşamın bir parçası olan ağacın ve kuş yuvasının üzerinde durulmuştur. Sanat ve doğal çevre bağlamında ağaç ve kuş yuvasının yapısı incelenerek bunların hacimsel ve geometrik yapısı ile birlikte dokusal yapıları üzerin de detaylı çalışılmalar yapılmıştır. Kuşlar için yaşam alanı oluşturan yuvaların insanlar tarafından yapılması ve kültürel bir değer olarak kentsel mimaride kullanılmasıyla ilgili bilgilere değinilmiştir. Ağacın resim sanatındaki yeri ve konumu ele alınarak, canlıların yuva anlayışı ve içgüdüsel yapı bakımından benzerliği üzerinde durulmuştur. İnsanların dünya üzerinde ilkel yaşamdan, gelişen ve genişleyen teknolojik faaliyetlere yönelik ilerleyişiyle birlikte daha çok tüketim toplumu haline gelmesi, doğal yaşamdaki hayatı kısıtlamaya başlamıştır. Dünya üzerinde meydana gelen savaşlar, göçler, yangınlar ve sanayileşmenin getirdiği çevre tahribatı gibi birçok olgular üzerinde durularak, canlıların hayatta kalma mücadelesi içerisinde olmaları, yaşamlarını sürdürebilecekleri daha güvenilir ve daha korunaklı yerler aramaları sonucunda yaşanan kültürel çatışmaların ve yaşamsal sıkışmışlığın getirdiği birçok problemler tez kapsamında üretilen resimlerin çıkış noktasını oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Pictorial descriptions of the tree and the bird's nest in the context of nature culture, the subject of the thesis entitled, The Tree and the bird's nest are considered and the tree and the bird's Nest, which are part of natural life, are focused on. In the context of art and the natural environment, the structure of the tree and bird's nest was examined and its volumetric and geometric structure was examined and the textural structure was studied in detail. Topics related to how the tree object is reflected in the art of painting are discussed. The understanding of the nest of all living things is the same in terms of instinctive structure, and extensive research will be carried out in this context. Human progress from consumer and primitive life on earth to developing and expanding technological activities has begun to restrict life in natural life. On the one hand, the developing social structure and on the other hand, the nature facing extinction is damaged. The fact that all living things are in a struggle for survival on many phenomena such as Wars, migrations, fires and environmental destruction caused by industrialization are the starting point of my paintings.