Restoran işletmelerinde yönetici desteğinin çalışma yaşam kalitesine etkisi
The effect of manager support on work-life quality in restaurants
- Tez No: 924080
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Yoğun çalışma temposu, uzun çalışma saatleri ve müşteriyle birebir etkileşim gerektiren restoran işletmelerinde, çalışanların motivasyonunu ve işlerine olan bağlılığını artırmak büyük önem taşımaktadır. Bu noktada, yöneticilerin sunduğu destek, çalışanların çalışma koşullarını iyileştirmede, stresle başa çıkmalarında ve iş-yaşam dengelerini sağlamalarında kilit bir rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı, yönetici desteğinin restoran işletmelerinde çalışanların çalışma yaşam kaliteleri üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerine başvurulmuş ve anket yöntemi ile veri elde edilmiştir. Araştırma kapsamında Nevşehir ilinde bulunan orta ve büyük ölçekli restoranlarda çalışan 400 kişiden veri toplanmıştır. Verilerin analizinde merkezi eğilim ölçüleri, farklılık testleri, korelasyon ve regresyon analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda, yönetici desteğinin çalışma yaşam kalitesi üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, çalışanların algıladığı yönetici desteğinin, iş tatmini ve örgütsel bağlılık üzerinde de dolaylı olarak etkili olduğu gözlemlenmiştir. Elde edilen bulgular, iş yerinde destekleyici bir yönetim anlayışının çalışanların performansını ve genel iş memnuniyetini artırabileceğini göstermektedir. Bu bağlamda, restoran işletmelerinde yöneticilerin çalışanlara yönelik destekleyici yaklaşımlar benimsemeleri, hem bireysel hem de kurumsal düzeyde olumlu sonuçlar doğurabilecektir.
Özet (Çeviri)
In restaurant businesses, which require a fast-paced work environment, long working hours, and direct interaction with customers, enhancing employee motivation and commitment to their jobs is of great importance. At this point, managerial support plays a crucial role in improving employees' working conditions, helping them cope with stress, and maintaining their work-life balance. The aim of this study is to examine the impact of managerial support on the quality of work life of employees in restaurant businesses. A quantitative research method was employed, and data were collected through a survey. The study gathered data from 400 employees working in medium and large-scale restaurants in Nevşehir. Descriptive statistics, difference tests, correlation, and regression analyses were utilized in data analysis. The findings revealed that managerial support has a significant and positive effect on the quality of work life. Furthermore, it was observed that perceived managerial support indirectly influences job satisfaction and organizational commitment. The results indicate that a supportive management approach in the workplace can enhance employee performance and overall job satisfaction. In this context, adopting managerial strategies that prioritize employee support in restaurant businesses may yield positive outcomes at both individual and organizational levels.