Görünüşte içtima
Apparent concurrence
  1. Tez No: 924081
  2. Yazar: OĞUZ BANDIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 515
Özet
İçtima öğretisinin en temel konularından biri olan görünüşte içtima, birden fazla suç tipinin gerçekleştiği ancak gerçekleşen suçlardan birinin, diğerinin haksızlık ve kusur içeriğini tüketmesi nedeniyle tek bir ihlalin oluşmasına neden olan ilişkidir. Görünüşte içtima ilişkisi bulunan suçlarda birden fazla suçun gerçekleşmesi ve sonucunda tek bir cezaya hükmedilmesi bakımından TCK m. 43 ve 44'te düzenlenen suçların içtimaı kurumlarına benzese de aslında gerçekleşen suçlar tek bir ihlali oluşturduğu için aralarında içtima ilişkisi bulunmamaktadır. Çalışma kapsamında görünüşte içtimaın içtima öğretisi içerisinde yeri, suç tipleri arasındaki görünüşte içtima ilişkisini oluşturan sebepler, görünüşte içtimaın türleri ve görünüşte içtimaın hukuki sonuçları gibi konular incelenmiştir. Diğer yandan görünüşte içtima ilişkisi içtima öğretisinin inceleme alanlarından biri olduğu için başta içtima kavramı olmak üzere fikri içtima, zincirleme suç ve fiil tekliği gibi konulara görünüşte içtimaı ilgilendirdiği ölçüde değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Apparent concurrence, which is one of the most fundamental subjects of the doctrine of concurrence, is the relationship between crime types in which more than one crime type occurs, but causes a single violation to occur because one of the crimes consumes the injustice and fault content of the other. Apparent concurrence is similar to the institutions of competition of crimes regulated in Articles 43 and 44 of the Turkish Penal Code in that more than one crime occurs and a single penalty is imposed as a result, there is no association between them since the crimes actually occur constitute a single violation. Within the scope of the study, issues such as the place of apparent concurrence within the doctrine of concurrence, the legal foundations of apparent concurrence between crime types, the types of apparent concurrence and their legal consequences were examined. On the other hand, in addition to the apparent concurrence relationship, the doctrine of concurrence and its similarities and differences with the institutions of concurrence of crimes are mentioned.